1 stycznia - Świętej Bożej Rodzicielki

1 stycznia - Świętej Bożej Rodzicielki
(fot. Wikimedia Commons)
5 lat temu
KAI / ptsj

1 stycznia - w ostatni dzień oktawy Bożego Narodzenia a zarazem pierwszy dzień nowego roku kalendarzowego Kościół katolicki obchodzi uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Boskie macierzyństwo jest pierwszym i najważniejszym przywilejem Maryi, z którego wynikają wszystkie inne przyczyny jej czci i szczególnej roli w Kościele.

Święto Boskiego Macierzyństwa wprowadził do liturgii papież Pius XI w 1931 r., chcąc w ten sposób uczcić 1500. rocznicę Soboru Efeskiego (431 r.), na którym przyznano Maryi tytuł "Theotokos" (Bogarodzica).

Jako datę święta papież wyznaczył dzień 11 października. Po reformie liturgicznej w 1969 r. święto to podniesiono do najwyższej rangi (jest to tzw. "święto nakazane" czyli związane z obowiązkiem uczestnictwa we Mszy św.) i przesunięto na 1 stycznia, czyli na ostatni dzień oktawy Bożego Narodzenia. Podkreśla to ścisły związek między prawdą o Bożym Narodzeniu i Boskim Macierzyństwie Maryi.

Choć prawda o Boskim Macierzyństwie ma mocne potwierdzenie w tekstach Pisma św. oraz najdawniejszej Tradycji, w V w. za sprawą patriarchy Konstantynopola Nestoriusza rozgorzał na ten temat zacięty spór teologiczny. Nestoriusz twierdził, że w Chrystusie istnieją dwie osoby i dwie natury: ludzka i boska a Maryja miałaby być rodzicielką tylko Chrystusa-człowieka, natomiast nie Chrystusa-Boga. Spór rozstrzygnęli biskupi zebrani w 431 r. na soborze w Efezie, którzy wykazali na podstawie Objawienia, że Chrystus jest jedną Osobą, w której istnieją dwie natury: ludzka i boska. Maryi jako Matce Osoby Chrystusa przysługuje więc tytuł Bożej Rodzicielki.

W 1968 r. Papież Paweł VI ustanowił 1 stycznia Światowym Dniem Pokoju. Na ten dzień papież corocznie kieruje do wiernych specjalne orędzie. W dniu tym w liturgii Kościoła czytany jest fragment Pisma św. ze szczególnym błogosławieństwem Bożym: "Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie swoje oblicze i niech cię obdarzy pokojem" (Lb 6,24-26).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

1 stycznia - Świętej Bożej Rodzicielki
Komentarze (2)
E
Ewa
1 stycznia 2015, 12:18
I dobrze. Ale jednego nie rozumiem. Na obrazach Jezusek w zlobku i wszyscy klękają rece złożone do modlitwy. Ale czemu gdy Maryja była w ciaży nikt przed nią nie klekał ( to znaczy nie przed nia ale dzieciątkiem w łonie) nikt nie klaniał sie przed Jezusem poczetym? Przeciez wierzymy, ze zycie jest od poczęcia, a wszystko co zwiazane z Narodzeniem Jezusa jakby temu zaprzeczało, jakby dopiero po narodzeniu Jezusowi mozna było oddac hołd. poczętemu nie.......
J
Jan
1 stycznia 2015, 09:56
W TV Trwam i Radio Maryja na żywo transmisja Uroczystości z Watykanu od 10 godz. a potem można zobaczyć na ich portalu

Skomentuj artykuł

1 stycznia - Świętej Bożej Rodzicielki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.