100 dzieci z sierocińca z Donbasu już w Polsce. Kolejna grupa w drodze

100 dzieci z sierocińca z Donbasu już w Polsce. Kolejna grupa w drodze
Fot. PAP/EPA/DUMITRU DORU
wioskisos.org / kb

Dzisiaj granicę przekroczyła 100 dzieci z sierocińca z Donbasu. Jutro do Polski przyjedzie kolejna grupa. Każda z nich ma już miejsce docelowe, m.in. w SOS Wioskach Dziecięcych w Polsce. W ewakuacji pomagają również inne organizacje pozarządowe. Obecnie, Polska przygotowana jest na przyjęcie 1400 dzieci (w większych grupach, bez rozdzielania dzieci, które dotąd mieszkały razem).

- Dzieci, które są już w drodze do SOS Wioski Dziecięcej w Siedlcach od rana koczowały na dworcu w Kijowie w oczekiwaniu na transport. W tym momencie są już szczęśliwie w Polsce. Są to dzieci w wieku od 3-4 lat do wieku nastoletniego – komentuje Anna Choszcz-Sendrowska z SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce. Jak dodaje – Ponadto, otrzymaliśmy prośbę o przyjęcie kolejnych rodzin SOS z Ukrainy: 10 osobowej, 9 osobowej, 4 osobowej i 4 osobowej. Jak tylko poznamy więcej szczegółów, zdecydujemy, która SOS Wioska Dziecięce w Polsce będzie w stanie przyjąć kolejne dzieci.

Dzieci z Kijowa w Polsce

Z informacji od polskiego rządu wynika, że spodziewamy się w sumie 6000-7000 dzieci. Potrzebne są więc miejsca, gdzie całe grupy dzieci, razem z opiekunami, mogłyby zamieszkać. Najlepiej zgłaszać takie obiekty do władz lokalnych w swojej miejscowości. Na tą chwilę nie ma planów powierzania dzieci do rodzin zastępczych w Polsce, aby ich nie rozdzielać. Zostanie to rozważone tylko w sytuacji krytycznej. Z przyjęciem dzieci są związane obecnie różne trudności formalne i finansowe, ale rząd pracuje nad ich rozwiązaniem. W najbliższym czasie zostanie przekazana informacja, kto będzie koordynował miejsca, w których będzie można umieszczać duże grupy dzieci.

- Obecnie wywóz dzieci jest koordynowany na poziomie obu państw. Organizowany jest dla dzieci transport w taki sposób, jaki jest w danym momencie bezpieczny. Czasami dzieci są dzielone na mniejsze grupy. Podejmowane są starania, aby je wywieźć z części wschodniej Ukrainy na zachód i dalej do Polski - mówi Beata Kulig ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce oraz z Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej - SOS Wioski Dziecięce także uczestniczą w tych działaniach.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wincenty Łaszewski

Czy bez Bożej ingerencji w roku 1920 byłby możliwy jeden z największych triumfów polskiej armii? Czy odnieślibyśmy zwycięstwo nad muzułmanami pod Chocimiem, gdyby nie żarliwa modlitwa różańcowa mieszkańców Krakowa? I czy pozbawieni opieki Matki Bożej...

Skomentuj artykuł

100 dzieci z sierocińca z Donbasu już w Polsce. Kolejna grupa w drodze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.