100. rocznica urodzin ks. Gurgacza SJ

Zobacz galerię
100. rocznica urodzin ks. Gurgacza SJ
(fot. Bogdan Całka SJ)
Bogdan Całka SJ

W 100. rocznicę urodzin ks. Władysława Gurgacza SJ 2 kwietnia br. w Kościele Ducha Św. w Nowym Sączu została odprawiona uroczysta Msza św., którą koncelebrowało dwunastu księży.

Eucharystii przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Henryk Całka SJ, były dyrektor Bursy Jezuickiej, noszącej imię heroicznego zakonnika. Podczas uroczystości obecne były poczty sztandarowe, I Starosądecka Drużyna Harcerzy z Barcic oraz ostatni żołnierz PPAN, 88-letni Stefan Kulig, który przysięgę organizacyjną złożył na ręce ks. Gurgacza w 1948r.

Na Mszy św. byli obecni m.in. krewni ks. Władysława Gurgacza, przedstawiciele władz miasta z panem Prezydentem Ryszardem Nowakiem na czele, prezesi i członkowie organizacji kombatanckich działających na terenie Nowego Sącza, delegacje sądeckiej i krynickiej Solidarności z panem Andrzejem Szkaradkiem na czele oraz młodzież męska mieszkająca w Bursie Księży Jezuitów, której patronuje bohaterski Jezuita. Eucharystię swoim śpiewem uświetnił pan Tomasz Wolak.

Po nabożeństwie licznie zebrani wierni, przedstawiciele duchowieństwa, złożyli kwiaty i wieńce pod tablicą upamiętniającą postać ks. Władysława Gurgacza. Kolejnym punktem obchodów było spotkanie z dr hab. Filipem Musiałem - pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej, autorem książki Władysław Gurgacz - jezuita wyklęty. Wykład odbył się w sali konferencyjnej jezuickiej placówki. W ciekawym wykładzie autor przedstawił drogę, która zaprowadziła wiosną 1948 roku 34-letniego kapłana, kapelana służebniczek starowiejskich w Krynicy, znanego z odważnych kazań, do obozu Żołnierzy Wyklętych pod Halą Łabowską w Beskidzie Sądeckim. Był też "tryptyk" o męczeństwie ks. Gurgacza, odczytany przez panią Marię Lebdowicz.

W spotkaniu uczestniczyła także siostrzenica ks. Gurgacza z Rzeszowa. Na zakończenie prelekcji dr hab.  Filip Musiał wyraził ogromną radość, iż po raz pierwszy obchody rocznicowe ku pamięci ks. Władysława Gurgacza SJ miały w Nowym Sączu tak bogatą oprawę, a potem długo podpisywał swoją książkę.

  ***

"Abyś pokój i wszelką pomyślność Ojczyźnie mojej darować raczył, błagam Cię dziś pokornie, składając Ci w dani całkowitą ofiarę z życia mego.  Spraw o Panie, ażeby Polska wprowadziła w życie polityczne ewangeliczne prawo miłości; daj, by się kierowała w każdej dziedzinie duchem Twoim i pragnieniami Najświętszego Serca Twojego."

Ojciec Gurgacz został ujęty w Krakowie w sierpniu 1949 r. po nieudanej akcji rekwizycyjnej. Jezuita nie brał w niej udziału, obserwował ją z pewnej odległości; widząc, że się nie powiodła, mógł się ratować. Zdecydował jednak, że powinien podzielić los tych, nad którymi roztoczył duchową opiekę. Powrócił do umówionego punktu kontaktowego i czekał - tam został ujęty przez bezpiekę. Wyjaśniał: Nie uciekłem (…), ponieważ nie chciałem pozostawić członków organizacji (…).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

100. rocznica urodzin ks. Gurgacza SJ
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.