W intencji ks. Gurgacza SJ na Hali Łabowskiej

Zobacz galerię
W intencji ks. Gurgacza SJ na Hali Łabowskiej
(fot. Józef Wieczorek / niezlomniwparkujordana.wordpress.com)
Leszek Zakrzewski

Już po raz 16, tradycyjnie w pierwszą sobotę września, która przypadła w tym roku 6 IX 2014 r., na Hali Łabowskiej, przy pomniku poświęconym ks. Władysławowi Gurgaczowi SJ i żołnierzom Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców, odbyły się uroczystości, na które z różnych zakątków kraju przybyło ponad 300 osób.

W tym roku przypadła 100. rocznica urodzin ks. Władysława Gurgacza (2 IV 1914) i 65. rocznica jego męczeńskiej śmierci (14 IX 1949).

Mszę Świętą koncelebrowaną, pod przewodnictwem ks. kanonika Henryka Michalaka z Izabelina k. Warszawy, sprawowało łącznie 14 księży. Z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z Nowego Sącza byli to o. Stanisław Jopek SI - proboszcz parafii, o. Jerzy Konieczny SI, o. Wiesław Pawłowski SI, ojciec Antoni Drąg SI dotarł z Bytomia. Z Piwnicznej przybył emerytowany ks. Zdzisław Lisowski, brat zasłużonego dla miasta Nowego Sącza, długoletniego prałata Bazyliki św. Małgorzaty. Wśród sprawujących Eucharystię by także ks. por. Tomasz Szewczyk, kapelan WP, obecnie pracujący w Mordarce.

Głównym punktem spotkania była Eucharystia, podczas której płomienne kazanie wygłosił ks. Henryk Michalak, nawiązując w nim do problemów współczesnej Polski, w której walczy się z Kościołem, rodziną i wszelkimi wartościami, dzięki którym nasz kraj przetrwał nawałnice dziejowe. Na koniec zebrani odmówili fragment Litanii Narodu Polskiego i odśpiewali hymn "Nie rzucim Chryste".

DEON.PL POLECA

Jeden z uczestników spotkania - Stanisław Ormanty - podzielił się swoim świadectwem, opowiadając kilka nieznanych epizodów z działalności PPAN, a których był świadkiem w młodości - w tym o nieudanej obławie UB i KBW na partyzantów oraz represjach wobec woźniców, dostarczających "leśnym" zaopatrzenie. Prowadzący poprosił także obecną wśród zgromadzonych dr Zuzannę Kurtykę o kilka słów refleksji.

Na koniec zebrani zostali zaproszeni do Krakowa na przyszłą niedzielę 14 września, gdzie w Panteonie Sławnych Polaków zostanie o godz. 12.00 odsłonięte popiersie ks. Władysława Gurgacza.

Na co dzień pomnikiem na Hali Łabowskiej opiekują się uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Kingi w Maciejowej, gdzie powstała także Izba Pamięci PPAN. Przybyli oni pod przewodnictwem swojego dyrektora - p. Marka Budy. Obecni byli także uczniowie szkoły z Łabowej z pocztem sztandarowym.

Wśród przybyłych na Halę Łabowską byli posłowie: Piotr Naimski, Andrzej Romanek, Arkadiusz Mularczyk z rodziną, Włodzimierz Bernacki - poseł z Tarnowa, ludzie Solidarności z Nowego Sącza na czele z Andrzejem Szkaradkiem i Piotrem Masłowskim, reprezentacja Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej ze sztandarem, członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 1 Pułk Strzelców Podhalańskich, rekonstruktorzy z GRH "Żandarmeria", członkowie Klubu Gazety Polskiej, członkowie Stowarzyszenia Kibiców Sandecji z Włodzimierzem Borzęckim na czele, Młodzież Wszechpolska z Nowego Sącza. Obecna była również delegacja parafii "kolejowej" z Nowego Sącza - Koła Radia Maryja, Duszpasterstwa Ludzi Pracy, oraz harcerze z Przysietnicy, Barcic i Starego Sącza.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił chór "Immaculata" pod dyrekcją Teresy Pach z parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu. Przed rozpoczęciem i po zakończeniu Mszy Świętej z głośników brzmiały pieśni patriotyczne i żołnierskie.

Chętni udali się na wycieczkę do położonego w pobliżu miejsca obozowiska - leśnej bazy PPAN, w której ksiądz Gurgacz przebywał wśród swoich podopiecznych i gdzie sprawował dla nich Msze Święte.

Uroczystości na Hali Łabowskiej odbywają się tradycyjnie w pierwszą sobotę września od 1997 roku. Pierwszą zorganizowali działacze sądeckiego Ruchu Odbudowy Polski. W następnym roku odsłonięto pomnik na Hali Łabowskiej, położony przy szlaku czerwonym, prowadzącym do Rytra.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W intencji ks. Gurgacza SJ na Hali Łabowskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.