Ojciec Gurgacz - kapelan żołnierzy wyklętych

Ojciec Gurgacz - kapelan żołnierzy wyklętych
(fot. youtube.com)
rajska.info / youtube.com / pz

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Instytut Pamięci Narodowej zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu Krakowska Loża Historii Współczesnej. Rozmowy o książkach i nie tylko… pt. Ks. Władysław Gurgacz - kapelan żołnierzy wyklętych.

Postać księdza Gurgacza, kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców, w ostatnich latach wychodzi z zapomnienia. Przez lata był zapomniany, ponieważ był niewygodny dla władzy komunistycznej, która skazała go na śmierć. W pewnym stopniu także dla zgromadzenia księży jezuitów, które w krytycznym momencie (w latach 1948-1949), lękając się represji wobec innych kapłanów, odcięło się od swego współbrata.

DEON.PL POLECAKs. Władysław Gurgacz był kapłanem nietuzinkowym. Moralnym rygorystą, który wymaga od siebie maksimum tego, co mu nakazuje jego wiara. Ten wrażliwy i słabego zdrowia człowiek podjął decyzję aby pójść "do lasu", towarzysząc żołnierzom antykomunistycznego podziemia. Podjął tę decyzję w momencie, gdy perspektywy wywalczenia niepodległości Polski były już znikome. Głównym motywem jego decyzji była troska o zbawienie wieczne młodych ludzi. Jezuita wiedział, że w warunkach partyzantki wystawieni byli na liczne pokusy i uważał, że mocą swojego duszpasterskiego autorytetu potrafi ich ochronić od niejednego moralnego błędu. Postanowił być z nimi aż do końca - i tak rzeczywiście się stało. Schwytany przez UB wraz z kolegami z oddziału, został osądzony w pokazowym procesie, skazany na śmierć i stracony.

Jaka była duchowość tego niezwykłego kapłana? Jaka była jego ewolucja? Jak postrzegał swoją misję polskiego księdza w czasach, gdy na Polsce zaciskała się obręcz totalitarnego zniewolenia? O tym będą rozmawiać ks. Seweryn Wąsik SJ oraz dr Dawid Golik. Prowadzenie: Roman Graczyk.

Spotkanie odbędzie się 16 kwietnia br., o godz. 18.00, w sali 315 Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ojciec Gurgacz - kapelan żołnierzy wyklętych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.