100 tys. zł dla Ukrainy od Caritas Polska. Rusza też zbiórka "Pomoc dla Ukrainy"

100 tys. zł dla Ukrainy od Caritas Polska. Rusza też zbiórka "Pomoc dla Ukrainy"
Ukraińskie flagi w Kijowie. Fot. Depositphotos.com
PAP/mł

- Białoruś i Ukraina to najważniejsze kierunki pracy Caritasu Polska na Wschodzie. Przekazujemy 100 tys. zł na bieżące działania kryzysowe ukraińskich Caritasów i ogłaszamy zbiórkę pod hasłem "Pomoc dla Ukrainy” - powiedział PAP dyrektor Caritasu Polska ks. dr Marcin Iżycki.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział we wtorek, że jego kraj uznał niepodległość samozwańczych republik ludowych w Donbasie w tych granicach, do których one pretendują - a więc obejmujących całe obwody doniecki i ługański na wschodzie Ukrainy. Zdecydował też o wysłaniu na ich teren wojsk rosyjskich.

Ukrainie trzeba pomagać, bo realnie grozi wojna

Dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki powiedział PAP, że Białoruś i Ukraina to najważniejsze kierunki pracy Caritas Polska na wschodzie. Przypomniał, że na Ukrainie organizacja niesie pomoc od 2014 roku, kiedy rozpoczęły się działania zbrojne w tym kraju, w formie pomocy rodzinom uchodźców wewnętrznych z Doniecka i Krymu oraz poprzez tworzenie warunków do udzielania pomocy medyczno-socjalnej.

- Dziś sytuacja jest bardzo napięta i naszemu sąsiadowi realnie grozi wojna. Każdy ma prawo do bezpiecznego życia w pokoju, dlatego tym bardziej jesteśmy zobligowani nieść pomoc mieszkańcom Ukrainy zarówno na miejscu, ale i w Polsce - powiedział dyr. Caritas Polska zapowiadając uruchomienie zbiórki na potrzeby egzystencjonalne sąsiadów pod hasłem "Pomoc dla Ukrainy". - Caritas Polska przekazuje 100 tys. zł na bieżące działania kryzysowe ukraińskich Caritas - zapowiedział ks. Iżycki.

DEON.PL POLECA

Caritas przygotowuje miejsca dla uchodźców z Ukrainy

Wyjaśnił, że środki zostaną po równo przekazane Caritas Ukraina Kościoła Grekokatolickiego i Caritas-SPES Kościoła Rzymskokatolickiego na zabezpieczanie bieżących przygotowań do sytuacji kryzysowej w placówkach objętych wsparciem organizacji.

- Wśród najpilniejszych potrzeb jest zaopatrzenie ich w żywność, środki higieniczne, ale także konkretna pomoc materialna, taka jak zakup koców, śpiworów, materacy czy kuchni polowych. Potrzebna jest także pomoc psychologiczna dla dzieci, dla których ostatnie wydarzenia były bardzo traumatyczne - zapowiedział dyr. Caritas Polska.

Zaznaczył, że sytuacja pozostaje bardzo dynamiczna i zakres potrzeb będzie ewoluował w czasie. - Obie organizacje na bieżąco monitorują dokładną skalę potrzebnego wsparcia, również w przypadku możliwych przesiedleń ludności z terenów zagrożonych działaniami zbrojnymi - powiedział ks. Iżycki.

W sytuacji wzrostu liczby osób uciekających przed niebezpieczeństwem Caritas Polska będzie bazować na ścisłej współpracy z diecezjalnymi Caritas oraz odpowiednimi służbami.

- Przygotowujemy miejsca, które mogłyby posłużyć do zakwaterowania uchodźców z Ukrainy po wcześniejszym uzgodnieniu warunków i zasad z lokalnymi wojewodami – powiedziała zastępca dyr. Caritas Polska Małgorzata Jarosz-Jarszewska. Dodała, że ostatnie informacje przekazane przez Wydział ds. Cudzoziemców Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, wskazują na brak wzmożonego ruchu migracyjnego na granicy polsko-ukraińskiej.

Ukraina. Jak można pomóc?

Caritas Polska razem z Caritas Ukraina należą do sieci Caritas Internationalis, który w przypadku kryzysów na świecie może odpowiadać na nie solidarnie. Trwają działania zmierzające do ogłoszenia apelu humanitarnego w sieci Caritas, w odpowiedzi na obecną sytuację kryzysową, na który Caritas Polska gotowa jest odpowiedzieć.

W 2021 Caritas Polska wsparła rozwój Caritas-SPES kwotą niemal 45 tys. zł w ramach programu Organisational Development Solidarity System sieci Caritas Europa. "Dla działań Caritas-SPES, 40 tys. zł. przekazaliśmy na dofinansowanie gabinetu socjalno-medycznego w Berdiańsku oraz na wsparcie inicjatyw edukacyjnych - świetlic środowiskowych, półkolonii dzieci oraz przedszkola w diecezjach Kijowsko-Żytomierskiej" - poinformowała Caritas Polska.

Pomóc można dokonując wpłaty na stronie caritas.pl, na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem "UKRAINA", bądź wysyłając SMS pod numer 72052 o treści "UKRAINA" (koszt 2,46 zł z VAT).(PAP)

PAP / mł

Zobacz także: Ukraina: wrogie strzały, minionej doby rozejm złamany 96 razy

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Nowe, poszerzone wydanie bestselleru bpa Grzegorza Rysia.

Miłosierdzie pozostaje wielką tajemnicą Boga i wielkim skandalem w oczach ludzi. Zawiera w sobie to, z czym mamy największe trudności: współczucie, przebaczenie, nawrócenie. Nie stawia warunków, nie zna...

Skomentuj artykuł

100 tys. zł dla Ukrainy od Caritas Polska. Rusza też zbiórka "Pomoc dla Ukrainy"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.