11. rocznica śmierci biskupa Jana Chrapka

11. rocznica śmierci biskupa Jana Chrapka
Biskup Jan Chrapek (fot. drohiczynska.pl)
KAI / mh

W intencji zmarłego tragicznie biskupa Jana Chrapka modlili się wierni podczas Mszy świętej, którą sprawowana była w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. To właśnie w tym kościele znajduje się sarkofag z ciałem drugiego ordynariusza radomskiego, który był jednym z najpopularniejszych polskich biskupów, doskonałym duszpasterzem otwartym na nowe potrzeby społeczne i ludzi najbardziej potrzebujących, szczególnie dobrze znanym i lubianym przez dziennikarzy. W czwartek minęła 11. rocznica tragicznej śmierci biskupa Chrapka.

Mszę świętą celebrował biskup Henryk Tomasik. W homilii dziękował Bogu za posługę biskupa Jana dla Kościoła. - Tu w Radomiu przypominał prawdy o katolickiej nauce społecznej, organizował opiekę dla potrzebujących, zwykłą, ludzką pomoc. Przypominał potrzebę kroczenia śladami Chrystusa. To o Chrystusie Pismo św. powie: "Przeszedł przez ziemię, wszystkim dobrze czyniąc". Tę Ewangelię miłości bliźniego ukazywał biskup Jan. Dzisiaj wspominamy jego osobę, dziękujemy Bogu za misję, którą tutaj realizował i dobremu Bogu bogatemu w miłosierdzie polecamy jego duszę, prosząc o dar pełni życia w niebie - mówił biskup Tomasik.

Do Radomia przyjechała najbliższa rodzina biskupa Jana Chrapka. - Wielki żal się zaciera, ale pustka nigdy nie zostanie zapełniona. Brat był dla mnie idolem, brakuje go nam wszystkim - powiedział Marek Chrapek.

Bp Jan Chrapek zginął tragicznie w wypadku samochodowym 18 października 2001 r. Po jego śmierci przy radomskiej Caritas powołano Fundusz im. Biskupa Jana Chrapka, który niesie pomoc potrzebującym, a także corocznie przyznaje nagrodę "Viventi Caritate" ("Żyjącemu Miłością") dla osób bezinteresownie poświęcających się dla innych. Fundusz prowadzi również działalność wydawniczą popularyzującą myśl bp. Chrapka i organizuje koncerty charytatywne.

Od 2002 r. przyznawana jest Nagroda im. Bp. Jana Chrapka "Ślad", którą dziennikarze przyznają ludziom mediów za budowanie kultury prawdy, porozumienia i dialogu. Imię tragicznie zmarłego biskupa radomskiego nosi też "TOTUS medialny" - jedna z nagród przyznawanych w przeddzień Dnia Papieskiego przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia.

DEON.PL POLECA

Bp Chrapek znany był ze swej otwartości ewangelizacyjnej na wszystkie środowiska a także zaangażowania medialnego. Był specjalistą w dziedzinie mass mediów w gronie Konferencji Episkopatu Polski. Dwukrotnie, w latach 1997 i 1999 był współorganizatorem pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II do ojczyzny. Jako biskup radomski dał się poznać jako doskonały duszpasterz, otwarty na nowe potrzeby społeczne i ludzi najbardziej potrzebujących.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

11. rocznica śmierci biskupa Jana Chrapka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.