130 lat temu redemptoryści powrócili do Polski

Zobacz galerię
130 lat temu redemptoryści powrócili do Polski
(fot. Sylwester Cabała CSsR)
8 lat temu
o. Sylwester Cabała CSsR

W sobotę 9 listopada w klasztorze redemptorystów w Krakowie odbyło się zakończenie obchodów rocznicowych, przeżywanych przez cały rok w związku ze 130. rocznicą powrotu redemptorystów do Polski i 80. rocznicą śmierci sługi Bożego o. Bernarda Łubieńskiego.

Ten niestrudzony misjonarz redemptorysta pracował w Krakowie w sumie przez 13 lat, co zostało szczególnie podkreślone w czasie wieczornej Eucharystii w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której będzie przewodniczył o. Prowincjał Janusz Sok. W kazaniu podkreślił on, że o. Łubieński był odważnym i kreatywnym misjonarzem, który starał się wychodzić do każdego człowieka i przybliżać mu Boże miłosierdzie. Kaznodzieja wyraził też przekonanie i nadzieję, że sługa Boży zostanie rychło włączony do grona błogosławionych.

W części przedpołudniowej rocznicowego spotkania z udziałem redemptorystowskich wspólnot formacyjnych: postulatu, nowicjatu i seminarium oraz wychowawców i innych współbraci został podjęty temat powołania kapłańsko-zakonnego. Konferencję zatytułowaną "Wartość powołania kapłańsko-zakonnego na tle obecnej sytuacji społeczno-kulturowej" wygłosił o. Tomasz Protasiewicz OFMCap, magister nowicjatu kapucynów z Sędziszowa Małopolskiego. Młodzi redemptoryści w ramach dzielenia się w grupach dyskusyjnych zastanawiali się potem, jak dobrze i owocnie przeżyć Rok Wspierania Redemptorystowskiego Powołania Misyjnego, obchodzony w całym Zgromadzeniu od 1 sierpnia 2013 do 9 listopada 2014.

Po południu uczestnicy spotkania rocznicowego udali się w pielgrzymce do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, gdzie włączyli się w modlitwę koronką do Bożego Miłosierdzia. Następnie odbyła się projekcja premierowa nowego filmu powołaniowego pt. "Sequela - pójdź za mną" w reżyserii br. Piotra Kochańskiego, przygotowanego z inicjatywy Duszpasterstwa Powołań Redemptorystów.

Całe wydarzenie odbywało się w dniu 281. rocznicy założenia Zgromadzenia Redemptorystów, co było piękną okazją do podziękowania Bogu za istnienie i działalność misyjną redemptorystów w Polsce i na świecie. Jedną z ważnych intencji świątecznego dnia była modlitwa o nowe powołania do tego misyjnego Zgromadzenia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

130 lat temu redemptoryści powrócili do Polski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.