140. rocznica objawień Maryi w Gietrzwałdzie

140. rocznica objawień Maryi w Gietrzwałdzie
(fot. shutterstock.com)
PAP/ ed

Kilka tysięcy pielgrzymów jest spodziewanych we wtorek w gietrzwałdzkim Sanktuarium Maryjnym, gdzie rozpoczną się uroczystości z okazji 140. rocznicy objawień Matki Boskiej w tej miejscowości. Główne obchody z udziałem episkopatu zaplanowano na wrzesień.

"140 lat temu, 27 czerwca 1877 roku rozpoczęły się objawienia maryjne, jest to ważny moment, który chcemy uczcić modlitwą, w szczególności modlitwą różańcową, na którą zaprosiliśmy pielgrzymów. Oceniamy, że przyjedzie kilka tysięcy pątników z kilku diecezji i archidiecezji: płockiej, toruńskiej, gdańskiej i warmińskiej. Kulminacyjnym punktem będzie msza, którą odprawi abp senior Edmund Piszcz, a metropolita warmiński abp Józef Górzyński, który w tym czasie będzie w Watykanie, łączyć się będzie z nami w modlitwie" - podkreślił ks. Krzysztof Bielawny, koordynator uroczystości jubileuszowych.

Matka Boża przemówiła do Polaków właśnie tutaj >>

Ks. Bielawny przypomniał, że orędzie gietrzwałdzkie sprzed 140 lat jest wciąż bardzo aktualne i skierowane do współczesnego człowieka. "Jest kierowane do młodzieży, do rodzin, mowa jest w nim o uzależnieniach i o tym, że receptą na nie jest modlitwa i pokuta. Bogactwo orędzia trzeba odkrywać na nowo, bo historia nie była łaskawa dla Gietrzwałdu" - podkreślił ks. Bielawny.

DEON.PL POLECA

Uroczystości jubileuszowe w sanktuarium w Gietrzwałdzie będą trwały przez lipiec i sierpień, a 10 września odbędą się główne uroczystości odpustowe z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka oraz episkopatu Polski. Obchody zakończy listopadowe sympozjum naukowe nt. sanktuarium w Gietrzwałdzie.

Prośba o codzienną modlitwę różancową

Gietrzwałdzkie objawienia rozpoczęły się 27 czerwca 1877 r. i trwały do 16 września 1877 r. Za główne wizjonerki uznano 13-letnią Justynę Szafryńską i 12-letnią Barbarę Samulowską; jak mówiły, Matka Boża przemówiła do nich po polsku i prosiła o codzienne różańcowe modlitwy.

Autorzy Historii Diecezji i Archidiecezji Warmińskiej nieżyjący już bp Jan Obłąk oraz ks. Andrzej Kopiczko przypomnieli w publikacji, że pod koniec XIX wieku ruch pątniczy do Gietrzwałdu przyćmił wszystkie inne miejsca pielgrzymkowe na Warmii; Gietrzwałd stał się najbardziej znanym i najliczniej nawiedzanym sanktuarium.

Objawienia gietrzwałdzkie od razu nabrały rozgłosu, stały się znane nie tylko w Europie, lecz także na drugiej półkuli. Od 27 czerwca 1877 roku do 16 września 1877 roku Gietrzwałd odwiedziło 300 tys. wiernych i 200 kapłanów.

Objawienia gietrzwładzkie miały duży wpływ na życie religijne i narodowe - nastąpiło przebudzenie świadomości narodowej wśród warmińskiej ludności polskiej, poddawanej wówczas silnej germanizacji, i odrodzenie się poczucia jedności z Polakami, mieszkającymi w innych zaborach. Gietrzwałd dał także impuls do powstania ruchu polskiego na Warmii.

To było najważniejsze objawienie Maryi >>

Gietrzwałd to wieś położona między Olsztynem a Ostródą, nazywana warmińską Częstochową. Jest jedynym w Polsce i jednym z 12 na świecie miejsc objawień maryjnych uznanych oficjalnie przez Stolicę Apostolską za autentyczne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

140. rocznica objawień Maryi w Gietrzwałdzie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.