Uroczystości w Gietrzwałdzie w ramach obchodów 100-lecia niepodległości

Uroczystości w Gietrzwałdzie w ramach obchodów 100-lecia niepodległości
(fot. Mazaki [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons)
PAP / kk

Pod hasłem "Od wolności wewnętrznej do wolności zewnętrznej" odbędzie się 30 czerwca Dzień Pokutny w miejscu maryjnych objawień w Gietrzwałdzie - poinformowała we wtorek Kuria Warmińska. Będzie to część obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zorganizowane z inicjatywy metropolity warmińskiego abp. Józefa Górzyńskiego uroczystości religijne w Gietrzwałdzie odbędą się w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i mają być odpowiedzią na orędzie Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Zaplanowany na 30 czerwca Dzień Pokutny będzie jednocześnie rozpoczęciem nowenny, przygotowującej wiernych do 150. rocznicy objawień maryjnych w 2027 r.

Zdaniem abp. Górzyńskiego objawienia gietrzwałdzkie, które miały miejsce od 27 czerwca do 16 września 1877 r., należy odczytywać jako bardzo ważny przyczynek do przygotowania Polaków do odzyskania niepodległości.

"Chcieliśmy w tym roku, tak ważnym dla Polaków, zaznaczyć to miejsce i wydarzenie, które - jak historycy jednoznacznie oceniają - miało bardzo znaczący wpływ na odrodzenie się tożsamości polskiej, nie tylko na terenach Warmii i Mazur, ale dużo szerzej" - powiedział metropolita.

DEON.PL POLECA

Abp Górzyński zwrócił uwagę, że uroczystości odbędą się pod hasłem "Od wolności wewnętrznej do wolności zewnętrznej". "To jest ta myśl, którą odczytujemy jako zasadnicze przesłanie gietrzwałdzkie, które pozwala wpisywać się właśnie w obchody 100-lecia niepodległości" - dodał.

W jego ocenie, jedną z dróg do odzyskania wolności była droga duchowa, poprzez wewnętrzną przemianę, pracę nad sobą i walkę z wadami narodowymi, które były odczytywane jako przyczyna rozbiorów. Jak przypomniał, w orędziu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej znalazło się wezwanie do modlitwy, walki ze słabościami, nałogami i grzechami zniewalającymi naród. Dodał, że pod wpływem tych objawień w Polakach zaczęła dojrzewać świadomość, że zniewolenie zewnętrzne narodu było poprzedzone jego wewnętrznym zniewoleniem.

Według abp. Górzyńskiego uroczystości będą miały formułę pokutną, by uczestnicy mieli okazję postawić sobie pytanie o to, jak dzisiaj szanujemy wolność i czy poprzez wewnętrzne zniewolenie nie narażamy naszej wolności zewnętrznej. "Jesteśmy pewni, że Gietrzwałd jest miejscem najbardziej odpowiednim, aby te wewnętrzne, głębokie, duchowe rozważania podjąć" - mówił metropolita warmiński.

Poznaj 21 najbardziej niesamowitych objawień, które uznał Kościół >>

Zaplanowane na 30 czerwca uroczystości religijne w Gietrzwałdzie będą trwały przez prawie cały dzień. Pielgrzymi będą mogli uczestniczyć m.in. w modlitwie różańcowej, drodze krzyżowej na błoniach, nabożeństwie pokutnym i uroczystej Eucharystii przy źródełku.

Gietrzwałd jest jedynym w Polsce i jednym z 12 na świecie miejsc objawień maryjnych uznanych oficjalnie przez Watykan. Tamtejsze objawienia miały miejsce w 1877 r. Głównymi wizjonerkami były 13-letnia Justyna Szafryńska oraz 12-letnia Barbara Samulowska.

Jak wynika z relacji wizjonerek, Matka Boża przemówiła do nich po polsku; wzywała do pokuty i nawrócenia, głębokiej przemiany życia, zachowania trzeźwości i codziennej modlitwy różańcowej, podkreślała wagę życia sakramentalnego, zwłaszcza uczestnictwa we mszy.

W ocenie historyków, objawienia gietrzwałdzkie miały duży wpływ na życie religijne i narodowe. Zaowocowały przebudzeniem świadomości narodowej warmińskiej ludności polskiej, poddawanej wówczas silnej germanizacji, i odrodzeniem się poczucia jedności z Polakami mieszkającymi w innych zaborach. Gietrzwałd dał także impuls do powstania ruchu polskiego na Warmii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Uroczystości w Gietrzwałdzie w ramach obchodów 100-lecia niepodległości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.