15 kapłanów na 120 tysięcy ludzi w diecezji. Czy papież zniesie celibat?

15 kapłanów na 120 tysięcy ludzi w diecezji. Czy papież zniesie celibat?
(fot. shutterstock.com)
Wall Street Journal / br / kw

W odległym brazylijskim mieście o nazwie Tabatinga, João Souza da Silva pomógł zbudować kościół, w którym ożenił się 31 lat temu. Był to ślub, który oficjalnie zakończył jego chłopięce marzenie o zostaniu księdzem.

Jak podaje The Wall Street Journal, może on dostać drugą szansę, ponieważ władze Kościoła Katolickiego rozważają zezwolenie na udzielanie święceń kapłańskich żonatym mężczyznom z dorzecza Amazonki. Zagadnienie to będzie omawiane prawdopodobnie podczas zgromadzenia biskupów, które Papież Franciszek zaplanował na przyszły rok, i które ma dotyczyć kościoła w Amazonii.

Watykan walczy z niedoborem duchowieństwa, aby móc służyć odizolowanym społecznościom w regionie, a także z rosnącym wyzwaniem ze strony protestantyzmu, który pozwala na święcenia żonatych mężczyzn. Papież Franciszek powiedział, że "drzwi są zawsze otwarte" dla żonatych księży, chociaż jego poprzednicy odrzucili ten pomysł.

João Souza da Silva, 53-letni nauczyciel i ojciec trojga dzieci, powiedział, że zmiana ta ułatwiłaby pomoc ludziom Amazonki, których księża odwiedzają tylko dwa lub trzy razy w roku.

"Wiele tutaj tracimy. Nie byliśmy w stanie dotrzeć do wszystkich" - powiedział da Silva, który już przygotowuje się do bycia diakonem, dzięki czemu otrzyma zezwolenie na odprawianie ceremonii ślubnych, chrztów i rytuałów pogrzebowych. "Może to zainspiruje więcej ludzi i zachęci do posługi kapłańskiej" - stwierdził.

Da Silva powiedział również, że gdyby Kościół zezwolił żonatym mężczyznom przyjmować święcenia kapłańskie, prawdopodobnie skorzystałby z tej możliwości. "Myślę, że ważne jest, abyśmy zaoferowali to, czego ludzie od nas oczekują" - powiedział.

15 kapłanów na 120 tysięcy ludzi w diecezji. Czy papież zniesie celibat? - zdjęcie w treści artykułu

Lokalizacja diecezji Alto Solimões z siedzibą biskupa w Tabatindze

(fot. Raphael Lorenzeto de Abreu [CC BY 2.5], via Wikimedia Commons)

Diecezja Alto Solimões w Tabatindze ma do dyspozycji tylko 15 księży, którzy mają do obsłużenia około 121 tysięcy katolików rozsianych po regionie wielkości Grecji.

"Wielu ludzi z naszej społeczności czeka na księdza, a gdy ksiądz się nie pojawia, ludzie nie idą do kościoła" - powiedział Idelfondo Pedrosa Guedes.

Guedes ma żonę i jest ojcem sześciu dzieci. Pochodzi z Bananal - wioski rybackiej liczącej mniej więcej 600 ludzi i znajdującej się około dwie godziny podróżowania łodzią od Tabatingi. Guedes, który również kształci się, aby zostać diakonem, powiedział że prowadzi nabożeństwa i oferuje katolickie nauczanie w swojej społeczności.

Diakoni nie mogą jednak odprawiać Mszy ani udzielać spowiedzi - "są to istotne ograniczenia w kościele, gdzie sakramenty, a zwłaszcza Eucharystia, są najważniejsze" - czytamy w reportażu napisanym wspólnie przez ojca Francisa Roccę z Watykanu oraz Lucianę Magalhaes z Tabatingi.

15 kapłanów na 120 tysięcy ludzi w diecezji. Czy papież zniesie celibat? - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Mały kościółek w stanie Pará, Brazil (fot. shutterstock.com)

"Są tu społeczności, które nie otrzymują Eucharystii przez cały rok" - powiedział biskup Adolfo Zon Pereira z Alto Solimões.

40-letni ks. Isaias Daniel, który do niedawna szkolił Guedesa na diakona, powiedział: "Nie widzę problemu, jeśli żonaci mężczyźni o dobrej reputacji, z dobrych rodzin, celebrują Eucharystię, czy udzielają spowiedzi".

Pojawiają się jednak bardziej konserwatywne głosy, które mówią, iż otwarcie kapłaństwa na małżeństwo podważyłoby tradycyjną tożsamość księży katolickich jako celibatariuszy.

Nawet jeśli Synod zwołany przez Franciszka będzie popierał święcenia żonatych mężczyzn, ostateczna decyzja spocznie na papieżu, a każda zmiana najprawdopodobniej będzie ograniczona do regionu Amazonii.

Cały tekst reportażu jest dostępny na stronie Wall Street Journal.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

15 kapłanów na 120 tysięcy ludzi w diecezji. Czy papież zniesie celibat?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.