22. Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie

22. Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie
Irkuck, Bajkał (fot. archiwum Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie)
KAI/mk

W niedzielę 5 grudnia obchodzony jest 22. Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, którego celem jest wsparcie katolików żyjących na terytorium dawnego Związku Radzieckiego.

Tradycyjnie, w całej Polsce zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone m.in. na świąteczne upominki dla dzieci i seniorów, pomoc w zakupie opału dla domów opieki oraz letni wypoczynek dla dzieci z ubogich rodzin – poinformował KAI ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP.

Na duchowe i materialne wsparcie oczekują katolicy w krajach dawnego imperium sowieckiego w Europie Wschodniej i Azji Środkowej: na Białorusi, Litwie, Łotwie, Estonii, Ukrainie, Rosji, Mołdawii, Armenii, Gruzji, Kazachstanie, Tadżykistanie, Kirgizji i Uzbekistanie.

- Spływa do nas coraz więcej próśb, i to właściwie ze wszystkich krajów byłego Związku Radzieckiego - powiedział KAI ks. Leszek Kryża. Najpilniejsze prośby dotyczą pomocy w organizacji choćby skromnych prezentów, paczek dla dzieci, ale także dla dorosłych, w wśród nich zwłaszcza najstarszych.

Druga pula najbardziej palących próśb związana jest z alarmistycznymi doniesieniami o drastycznie rosnących cenach produktów i kosztów utrzymania. Dlatego, jak zaznacza ks. Kryża, zebrane w tym roku pieniądze zostaną przeznaczone min. na zakup opału i opłacenie rachunków za prąd w różnych domach opieki prowadzonych przez Kościół.

Zespół będzie też kontynuował organizowanie wypoczynku dla dzieci z ubogich rodzin oraz wspieranie różnego rodzaju domów opieki, schronisk i domów dziecka prowadzonych przez siostry zakonne w różnych krajach na Wschodzie.

Pomimo, iż ubiegłoroczna zbiórka została przeprowadzona w warunkach pandemii, a więc mniejszej frekwencji w kościołach, udało się zgromadzić około 2 mln 200 tys. zł., co umożliwiło realizację około 300 projektów pomocy.

Fundusze przeznaczono m.in. na renowację kościołów i sal katechetycznych, wakacyjny wypoczynek dla dzieci i młodzieży, wsparcie domów seniora i domów samotnej matki, na stołówki i kuchnie prowadzone przez siostry i braci zakonnych dla dzieci, starszych i ubogich.

Aktualnie Kościołowi za wschodnią granicą służy 198 kapłanów diecezjalnych, 387 kapłanów zakonnych, 320 sióstr i 40 braci zakonnych z Polski oraz wolontariusze świeccy.

***

W 1989 roku prymas Józef Glemp powołał Zespół Pomocy Kościelnej dla katolików w ZSRR, przekształcony w marcu 1992 r. w Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP.

Pomoc Kościoła w Polsce Kościołowi katolickiemu na Wschodzie polega na wysyłaniu księży, sióstr zakonnych i katechetów. Corocznie w 2.  niedzielę Adwentu obchodzony jest Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Przeprowadzana jest wówczas ogólnopolska zbiórka przy kościołach. Zgromadzone ofiary służą pomocą katolikom we wszystkich diecezjach w krajach Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej.

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie

Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa

Santander Bank Polska S.A. Warszawa

wpłaty w PLN i SWIFT CODE:

WBKPPLPP PL89 1090 1014 0000 0000 0301 4449

wpłaty w EUR i SWIFT CODE:

WBKPPLPP PL10 1090 1014 0000 0000 0315 8267

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Józef Puciłowski OP
27,24 zł
38,90 zł

Żyj wiarą, która nie boi się myśleć

Misją każdego dominikanina są dwie rzeczy: szukanie prawdy i dzielenie się owocami kontemplacji. A co jeśli natrafi się na dominikanina nieco przekornego, uszczypliwego i dość upartego? Łagodnego jak...

Skomentuj artykuł

22. Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.