26 marca - III Dzień Modlitw za Więźniów

26 marca - III Dzień Modlitw za Więźniów
26 marca - III Dzień Modlitw za Więźniów (fot. flickr.com/ by maciek_draba)
KAI / ad

Już po raz trzeci w sobotę, 26 marca, Kościół w Polsce obchodzić będzie ustanowiony przez Episkopat Dzień Modlitw za Więźniów. W tym dniu przypada liturgiczne wspomnienie Dobrego Łotra.

W Dzień Modlitw za Więźniów organizowana jest ogólnopolska pielgrzymka Bractwa Więziennego na Jasną Górę. W sobotę, 26 marca, Mszy św. o godz. 9.30 będzie przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak, który objął swym patronatem obchody III Dnia Modlitw za Więźniów. Wieczorem uczestnicy uroczystości wezmą udział w Apelu Jasnogórskim. Wcześniej na Wałach Jasnogórskich odprawiona zostanie Droga Krzyżowa, której stacje przygotowali osadzeni z różnych zakładów karnych.

Decyzję o ustanowieniu Dnia Modlitw za Więźniów podjęli polscy biskupi podczas 347. zebrania plenarnego Episkopatu, obradującego w Warszawie w marcu 2009 r. Zabiegało o to Stowarzyszenie Ewangelicznej Pomocy Więźniom „Bractwo Więzienne” wraz ze swym założycielem ks. Janem Sikorskim oraz naczelnym kapelanem więziennictwa ks. Pawłem Wojtasem. Dzień Modlitw za Więźniów, przypadający w liturgiczne wspomnienie Dobrego Łotra, 26 marca jest obchodzony już po raz trzeci. Ma zachęcić wiernych w Polsce do objęcia pamięcią i modlitwą osadzonych.

Bractwo Więzienne to stowarzyszenie skupiające wolontariuszy, którzy posługują w więzieniach, pomagając kapelanom. Bractwo zaczęło działać po 1989 r., a w struktury organizacyjne ujęto je w roku 1992. Rok później przystąpiło ono do światowych struktur - międzynarodowej ekumenicznej organizacji Prison Fellowship International. Od 1994 r. należy również do Rady Ruchów Katolickich w Polsce.

Działaniom Bractwa Więziennego patronuje Dobry Łotr, według apokryfów noszący imię Dyzmas. Jest on symbolem Bożego Miłosierdzia. Pokazuje, że nawet w ostatniej chwili życia można jeszcze powrócić do Boga. Ukrzyżowany razem z Chrystusem, wyraził on żal za swoje grzechy, a Jezus zapowiedział mu, że będzie w raju.

DEON.PL POLECA

“Jesteście skazani, to prawda, ale nie potępieni. Każdy z was może zostać przy pomocy łaski Bożej – świętym” - powiedział w 1991 roku do osadzonych w Zakładzie Karnym w Płocku Jan Paweł II.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

26 marca - III Dzień Modlitw za Więźniów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.