27. rocznica śmierci ks. Franciszka Blachnickiego

27. rocznica śmierci ks. Franciszka Blachnickiego
(fot. katolik.pl)
KAI / mm

Uroczystej Mszy św. w intencji rychłej beatyfikacji sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego przewodził 27 lutego abp Wiktor Skworc. Razem z nim w krypcie katowickiej katedry Eucharystię sprawowali m.in. ks. Adam Wodarczyk, moderator generalny RŚŻ oraz jego poprzednicy: ks. Henryk Bolczyk i ks. Roman Litwińczuk.

- Ks. Franciszek Blachnicki był jednym z tych, którym najbardziej zależało na zbawieniu własnym i bliźnich - mówił w czasie kazania metropolita katowicki. Abp Skworc podkreślił jednocześnie, że kandydat na ołtarze jako charyzmat obrał służbę Bogu i innym. - Chrystus Sługa to był jego ideał - mówił. Oazowiczom przypomniał, że ks. Blachnicki, ze względu na radykalizm i bezkompromisowość w kapłaństwie, był niejednokrotnie prześladowany w czasie okupacji, w latach komunistycznych. - Bycie ofiarą dla Boga ks. Franciszek przeżywał przede wszystkim w ostatnim okresie swojego życia. Obczyzna, niezrozumienie, osaczenie, brak środków materialnych, długi, niezrealizowane plany - wymieniał.
Metropolita wskazał, że na ostatniej drodze życia sługi Bożego ważną modlitwą stała się dla niego Droga Krzyżowa. "Światło to misterium krzyża. Życie to uczestnictwo w krzyżu" - miał napisać krótko przed swoją śmiercią. A w testamencie wyznał: "Tu zaczyna się sprawa największa mego życia. Amen Da robur, fer auxilium!".

Ks. Franciszek Blachnicki zmarł 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął w 1995 r. Od 2000 r. grób ks. Blachnickiego znajduje się w kościele Dobrego Pasterza w Krościenku n. Dunajcem. 27 lutego 2013 r. na ręce prefekta kard. Angelo Amato Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oddano tzw. Positio - spisaną syntezę życia i działalności założyciela RŚŻ.
Przed Mszą świętą członkowie Ruchu Światło-Życie spotkali się w katowickim kinoteatrze "Rialto", gdzie świętowali 25-lecie Fundacji " Światło-Życie". W spotkaniu udział wzięli m.in. abp Wiktor Skworc, ks. Adam Wodarczyk, abp senior Damian Zimoń, ks. Henryk Bolczyk i ks. Roman Litwińczuk - poprzedni moderatorzy RŚŻ oraz ks. Marek Gancarczyk, redaktor naczelny "Gościa Niedzielnego".

Uczestnicy świętowania obejrzli film "Świadectwo", który podsumowywał ćwierćwiecze Fundacji i pokazywał jej dzieła. Jednym z nich jest utrzymywanie domów rekolekcyjnych i pozyskiwanie środków unijnych na ich remonty. W Warszawie działają streetworkerzy wśród dzieci z rodzin dysfunkcyjnych w dzielnicy Praga - Południe, zaś w Białołęce funkcjonuje świetlica środowiskowa "Akwarium". W niektórych miejscach Fundacja angażuje się w pomoc charytatywną przez rozdawanie żywności potrzebującym. Inne dzieła Fundacji to nadające z Siemianowic Śl. internetowe radio OPOKA.fm i familijna telewizja internetowa OPOKA.tv, które od 4 lat funkcjonują w sieci. Również od czterech lat odbywają się koncerty ewangelizacyjne "Bądź jak Jezus", które najpierw w Chorzowie, a ostatnio w Mysłowicach zgromadziły tysiące osób. Fundacja w praktyce realizuje teologię wyzwolenia człowieka w wydaniu sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Stąd pomysł na stworzenie "Ośrodka profilaktyczno-szkoleniowego", który działa już od wielu lat w Katowicach. Oprócz pomocy dla ludzi zniewolonych nałogami i ich rodzin odbywają się w nim również kursy dla wodzirejów imprez bezalkoholowych.

Fundusz założycielski Fundacji " Światło-Życie" powstał z nagrody przyznanej przez Fundację Jana Pawła II Ruchowi Światło-Życie "za bezprecedensową w Europie Środkowej pracę nad formacją religijną i moralną polskiej młodzieży zmierzającą do ukształtowania w niej pełnej odpowiedzialności za życie Kościoła i własnego Narodu".

Obecnie Fundacja zajmuje się działalnością wychowawczą wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, przeciwdziała patologiom, pomaga ludziom stawać się wolnymi od wszelkich uzależnień, upowszechnia pozytywne wzorce osobowe, pomaga ludziom wymagającym szczególnej troski, przekazuje żywność potrzebującym. Od 2006 r. funkcjonuje jako organizacja pożytku publicznego. Stanowi narzędzie służące realizacji różnych dzieł podejmowanych przez Ruch Światło-Życie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

27. rocznica śmierci ks. Franciszka Blachnickiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.