Franciszek: to jest chrześcijański styl życia

Franciszek: to jest chrześcijański styl życia
(fot. EPA/MAX ROSSI)
6 lat temu
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / pz

Pokora, łagodność, wielkoduszność - na te cechy życia chrześcijańskiego zwrócił uwagę papież Franciszek podczas porannej Mszy św. sprawowanej w Domu Świętej Marty. W swojej homilii podkreślił, że niezbędnym elementem życia chrześcijańskiego jest krzyż, a ta droga Jezusa prowadzi do radości.

Papież odniósł się do słów Pana Jezusa czytanych w dzisiejszej Ewangelii (Łk 9,22-25): "Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje!". Zaznaczył, że wyznaczają one chrześcijański styl życia, ponieważ Jezus jako pierwszy przebył tę drogę.

"Nie możemy myśleć o życiu chrześcijańskim poza tą drogą. Zawsze jest ono tą drogą, którą On przebył jako pierwszy: drogą pokory, a nawet upokorzenia, unicestwienia samego siebie, a następnie zmartwychwstania. Taka jest ta droga. Życie chrześcijańskie bez krzyża nie jest chrześcijańskie, ale także jeśli krzyż pozbawiony jest Jezusa, to nie jest to życie chrześcijańskie. Chrześcijański styl życia polega na braniu krzyża z Jezusem i kroczeniu dalej. Nie może się obyć bez krzyża ani też bez Jezusa" - powiedział Franciszek.

Ojciec Święty zaznaczył, że Jezus dał nam przykład, i chociaż równy był Bogu, ogołocił samego siebie, stał się sługą dla nas wszystkich.

"Ten styl nas zbawi, obdarzy nas radością i uczyni nas owocnymi, bo ta droga zaparcia się samego siebie służy temu, by dać życie, jest przeciwna drodze egoizmu, bycia przywiązanymi do wszystkich dóbr wyłącznie dla mnie ... Ta droga jest otwarta na innych, ponieważ ta droga, którą przebył Jezus, droga unicestwienia miała obdarzyć życiem. Chrześcijański styl życia jest właśnie tym stylem pokory, łagodności, umiarkowania" - stwierdził papież.

Franciszek komentując słowa Ewangelii: "kto chce zachować swoje życie, straci je", zacytował inny fragment: "Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity" (J 12,23-24) i wskazał na zawartą w nich radość, którą obdarza jedynie sam Jezus. Zaznaczył, że pójście za Jezusem jest radością. Chodzi o wielkoduszne danie życia innym. Zauważył, że nasz egoizm popycha nas do tego, aby wydawać się ważnym wobec innych ludzi, a powinniśmy tymczasem prosić o łaskę pokory, obranie tej drogi, którą Jezus przeszedł jako pierwszy.

"To właśnie jest nasza radość, to jest nasza płodność: iść z Jezusem. Inne radości nie są owocne; myślą jedynie o tym - jak mówi Pan - aby zyskać świat cały, ale w końcu tracą i niszczą życie. Na początku Wielkiego Postu prośmy Pana, aby nas nauczył trochę tego stylu chrześcijańskiej służby, radości, unicestwienia samych siebie i owocności z Nim, tak jak On tego chce" - zakończył swoją homilię papież.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek: to jest chrześcijański styl życia
Komentarze (11)
S
staurosebeia
7 marca 2014, 13:28
... Napiszę szczerze, że mi się również nie podoba okradanie zmarłych. A już chwalenie się tym budzi mój wielki niesmak. ... Dochodzi jeszcze zniszczenie i tym samym profanacja różańca, czyli poświęconego przedmiotu kultu religijnego...
jazmig jazmig
jazmig jazmig
7 marca 2014, 09:50
~staurosebeia Pogratulować wybitnie złej woli. Taki dar to prawdziwa rzadość. ... Napiszę szczerze, że mi się również nie podoba okradanie zmarłych. A już chwalenie się tym budzi mój wielki niesmak.
jazmig jazmig
jazmig jazmig
7 marca 2014, 09:48
@Joanna Najwieksza ciekawostka ostatnich miesięcy dla mnie: kto jest pod nickiem Jazmig.... z pozdrowieniami i bez cienia złośliwości. Joanna :-) ... Jestem prostym człowiekiem, zwykłym wiernym, nikim nadzwyczajnym. Mam tę cechę, że często inaczej oceniam różne zdarzenia, niż większość ludzi. Przypuszczam, że jest to widoczne również na Deonie ;-)
Jan Maria
Jan Maria
7 marca 2014, 09:21
Cudzołóstwo jest cieżkim grzechem podobnie jak nierząd, masturbacja i inne perwersje. Z tego wszystkiego trzeba się spowiadać i pokutować. Trzeba podjąć zawsze wytężony wysiłek pokutny, postny, modlitewny, aby zerwać z grzechami na tle sekusualnym, gdyż mają one szczególną moc zniewalania, uzależniania, a nawet determinowania naszych planów. Lepiej jest odciąć sobie rękę, wydłubać oko, zagłodzić i pójść do Nieba, niż bez ręki, z okiem lub z pełnym brzuchem pójść na wieczne potępienie.
Z
zdziwiony
6 marca 2014, 23:59
~staurosebeia Pogratulować wybitnie złej woli. Taki dar to prawdziwa rzadość.
S
staurosebeia
6 marca 2014, 22:29
Bergoglio przyznaje się do kradzieży, której nie żałuje: [url]http://hosted.ap.org/dynamic/stories/E/EU_REL_VATICAN_POPES_CROSS?SITE=AP&SECTION=HOME&TEMPLATE=DEFAULT&CTIME=2014-03-06-07-18-38[/url]
J
Joanna
6 marca 2014, 20:26
Najwieksza ciekawostka ostatnich miesięcy dla mnie: kto jest pod nickiem Jazmig.... z pozdrowieniami i bez cienia złośliwości. Joanna :-)
jazmig jazmig
jazmig jazmig
6 marca 2014, 18:46
Chrześcijański styl życia polega na braniu krzyża z Jezusem i kroczeniu dalej. Nie może się obyć bez krzyża ani też bez Jezusa" - powiedział Franciszek. Bardzo słuszna konstatacja, którą Franciszek z kard. Kasperem powinni odnieść do rozwodników żyjących w cudzołożnych związkach, zamiast ich usprawiedliwiać.
T
Tomasz
6 marca 2014, 17:16
Coś papież Franciszek ostatnio smutny jest, martwię się o niego.
C
Cogito
6 marca 2014, 16:14
@~~~ skończ marudzić i wejdź na RV albo stronę Gościa Niedzielnego masz tam to samo. A najlepiej zajmij się dziennikarstwem, jedź do Rzymu i tłumacz nam co Papież powiedział.
~~
6 marca 2014, 12:45
pzylka przestań tworzyć medialny pontyfikat

Skomentuj artykuł

Franciszek: to jest chrześcijański styl życia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.