Nuncjusz apostolski rozmawiał o gender

Nuncjusz apostolski rozmawiał o gender
(fot. Chancellery of the President of the Republic of Poland / Foter / GNU Free Documentation License)
KAI / mh

Nuncjusz apostolski w Polsce Celestino Migliore spotkał się dziś z przedstawicielkami Kongresu Kobiet (KK). Kilka tygodni temu członkinie Kongresu skierowały do papieża Franciszka list, w którym wyraziły zbulwersowanie "bezprecedensowym atakiem na prawa kobiet i ideały równości organizowanym przez niektórych hierarchów Kościoła katolickiego w Polsce".

Papież Franciszek, wychodząc naprzeciw prośbie Kongresu Kobiet o "możliwość rozmowy", poprosił swojego przedstawiciela w Polsce o spotkanie z Paniami, które sygnowały list - poinformowała po spotkaniu Nuncjatura.

W odpowiedzi na list otwarty Kongresu, Nuncjusz Apostolski starał się odnieść do całości problematyki "gender", przedstawić również stanowisko Kościoła oraz wspólnie z rozmówczyniami zobaczyć, co można zrobić w celu uniknięcia niepotrzebnych emocji i uczynienia czegoś pozytywnego w tym zakresie - napisano w przekazanym KAI komunikacie nuncjatury.

Hanna Cholewa z biura prasowego Kongresu Kobiet poinformowała, że w godzinnym spotkaniu z przedstawicielem papieża Franciszka uczestniczyły przewodnicząca Rady Stowarzyszenia Henryka Bochniarz i prezeska Stowarzyszenia Dorota Warakomska i "było ono odpowiedzią Ojca Świętego na list, w którym przedstawicielki Kongresu Kobiet zwracały uwagę na atak na prawa kobiet i ideały równości w związku z kampanią przeciwko ‘gender’".

"Papież ma świadomość wielu nieporozumień wokół "gender" wynikających z niezrozumienia tego pojęcia. Jest również dla Niego ważne, aby te nieporozumienia wyjaśniać. Jak przekazał nam Nuncjusz Apostolski, wzbudzanie strachu nie jest konstruktywnym sposobem rozwiązywania trudności. Konieczne jest odłożenie konfrontacji, przyjęcie pozytywnego podejścia i uświadomienie sobie realiów i potrzeb dzisiejszego świata" - czytamy w przekazanym KAI komunikacie przedstawicielek Kongresu Kobiet..

Według ich relacji, "Nuncjusz podkreślił potrzebę znalezienia wspólnego gruntu i wspólnej pracy na rzecz kobiet, które są źle traktowane, wyzyskiwane i są ofiarami przemocy. Nie jest ważne kto wygra, ale jakie społeczeństwo wspólnie stworzymy - powiedział".

- W naszej ocenie spotkanie z Nuncjuszem i podjęcie przez Papieża Franciszka rozmowy z Kongresem Kobiet jest kamieniem milowym w postrzeganiu przez Kościół Katolicki działalności na rzecz kobiet w Polsce. Jest ono również bardzo ważne dla wszystkich katoliczek będących członkiniami Kongresu Kobiet. Kongres jest największym ruchem społecznym w Polsce, zrzeszającym kobiety niewierzące i wierzące, różnych wyznań, światopoglądów, opcji politycznych i z różnych środowisk - zaznaczają uczestniczki spotkania z abp. Migliore.

Kongres Kobiet wystosował do papieża list po grudniowym dokumencie Episkopatu o gender oraz wypowiedziach na ten temat poszczególnych biskupów. Sygnatariuszki pisma do papieża Franciszka stwierdziły, że "niektórzy hierarchowie skupili się na relatywizowaniu osiągnięć kobiet walczących o równe prawa, wyszydzaniu konstytucyjnych uprawnień kobiet do równego traktowania (...)".

Na koniec kobiety zwróciły się do papieża: "prosimy Cię, Jego Świątobliwość o możliwość rozmowy: co robić by zahamować falę nienawiści wobec zwolenników i zwolenniczek równości i sprawiedliwości w Polsce? Co powinni robić wierzący i niewierzący by przepiękna, nasycona duchem ewangelicznej miłości, otwartości, odnowy i pragnieniem pokoju Adhortacja Apostolska Evangelii Gaudum Waszej Świątobliwości stała się realnym projektem życia naszego Kościoła i naszej wspólnoty? "

List Kongresu Kobiet podpisały m.in. prof. Małgorzata Fuszara, prof. Magdalena Środa, Kazimierza Szczuka i Henryka Bochniarz.

Kongres Kobiet powstał w czerwcu 2009 roku, jako ruch społeczny, aktywizujący kobiety w Polsce społecznie i politycznie.

Wśród swoich głównych postulatów Kongres wymienia m.in.: wprowadzenie parytetów płci na listach wyborczych, refundacja zapłodnienia in vitro oraz "reforma systemu edukacji, tak aby przeciwdziałał on dyskryminacji kobiet".

Działaczki Kongresu deklarują, że ich inicjatywa skupia kobiety z całej Polski, o różnych poglądach, wywodzące się z różnych środowisk, zaś Kongres nie jest związany z żadną instytucją ani z żadną partią polityczną.

Obecnie prezeską KK jest Dorota Warakomska.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nuncjusz apostolski rozmawiał o gender
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.