28. rocznica śmierci ks. Franciszka Blachnickiego

28. rocznica śmierci ks. Franciszka Blachnickiego
(fot. katolik.pl)
6 lat temu
KAI / ptt

"Tak umierają święci" - powiedział bp Adam Wodarczyk w 28. rocznicę śmierci sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Uroczystej Mszy św. w intencji rychłej beatyfikacji ks. Blachnickiego przewodniczył 27 lutego br. w krypcie katedry Chrystusa Króla w Katowicach abp Wiktor Skworc. Kazanie wygłosił bp Adam Wodarczyk, moderator generalny Ruchu Światło Życie.

Bp Wodarczyk przybliżył licznie zgromadzonym wiernym historię powołania oraz ostatnie chwile ziemskiego życia sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. - Ks. Franciszek Blachnicki umarł na swoim łóżku w postawie siedzącej o godz. 16.15 i ostatnie słowa, które wyszeptał zanim utracił świadomość w stanie agonii to były słowa "Ojcze, w Twoje ręce…". Tak umierają święci - zauważył biskup.

Jak wspominał moderator generalny RŚŻ w momencie śmierci ks. Blachnickiego na Jasnej Górze rozpoczynała się 12. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu "Światło - Życie", w której bp Wodarczyk uczestniczył jako uczeń szkoły średniej. - W pierwszych godzinach kongregacji dotarła do nas informacja, że sługa Boży został wezwany do wieczności. Nie zapomnę tej chwili, gdy staliśmy wszyscy w auli Jana Pawła w całkowitej ciszy, która nie była ciszą pełną rozpaczy, ale pełną głębokiej wiary w to, że dla założyciela Ruchu "Światło - Życie" rozpoczęło się nowe życie; życie w pełni światła - podkreślił biskup.

Kaznodzieja zwrócił uwagę na cud nawrócenia tysięcy ludzi za sprawą ks. Blachnickiego. - Wystarczy zobaczyć ilu nas się tutaj zebrało w katowickiej krypcie i przemnożyć to przez te wszystkie miejsca, w których również odbywają się Msze św. w intencji rychłej beatyfikacji ks. Blachnickiego, aby zobaczyć ogrom żywych serc, wielbiących Boga dzięki nauczaniu nawróconego w celi śmierci ks. Franciszka - stwierdził.

Przed końcowym błogosławieństwem metropolita katowicki abp Wiktor Skworc poinformował, że w czerwcu tego roku ma być gotowy dekret o heroiczności cnót sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. - Obiecał nam to kardynał Angelo Amato słownie oraz pisemnie jesienią ubiegłego roku - powiedział abp Skworc. Wówczas do beatyfikacji potrzebny będzie jeszcze cud za wstawiennictwem sługi Bożego, na który wszyscy czekają, a gdy pojawia się jakakolwiek przesłanka mogąca to oznaczać, jest skrupulatnie badana. Jednak, jak podkreślił arcybiskup, papież może decyzję o beatyfikacji podjąć nawet bez orzeczenia cudu, o czym zapewniał go w niedawnej rozmowie kardynał Dziwisz. Mając nadzieję na rychłą beatyfikację sługi Bożego ks. Blachnickiego, a ponad to perspektywę zbliżających się ŚDM w Krakowie, metropolita prosił wszystkich o gorliwą modlitwę.

Ks. Franciszek Blachnicki zmarł 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął w 1995 r. Od 2000 r. grób ks. Blachnickiego znajduje się w kościele Dobrego Pasterza w Krościenku n. Dunajcem. 27 lutego 2013 r. na ręce prefekta kard. Angelo Amato Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oddano tzw. Positio - spisaną syntezę życia i działalności założyciela RŚŻ.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

28. rocznica śmierci ks. Franciszka Blachnickiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.