29 września odbędzie się w Warszawie nabożeństwo w intencji uchodźców

29 września odbędzie się w Warszawie nabożeństwo w intencji uchodźców
(fot. unsplash.com)
PAP / jb

W czasie szóstego Tygodnia Modlitwy za Uchodźców, 29 września, Wspólnota Sant'Egidio organizuje modlitwę w intencji uchodźców "Umrzeć z nadziei". Ekumenicznemu nabożeństwu w parafii św. Barbary w Warszawie o godz. 19. będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

 

"Sprawowane będzie przy krzyżu przywiezionym z Lesbos, wykonanym z drewna łodzi migrantów, które rozbiły się u wybrzeży tej greckiej wyspy" - poinformowała PAP Wspólnota Sant'Egidio.

"Będziemy wspominać tych, którzy zginęli w drodze do Europy, wszystkich odbywających właśnie swoją podróż nadziei oraz tych, którzy już znaleźli schronienie pośród nas" - podkreślają organizatorzy nabożeństwa.

Delegacja Wspólnot Sant’Egidio spędziła na Lesbos "solidarne wakacje" towarzysząc z misją humanitarną uchodźcom z obozu Moria.

DEON.PL POLECA

Wspólnota Sant’Egidio nabożeństwo w intencji uchodźców "Umrzeć z nadziei" przygotowuje od 2015 r., gdy w Europie wybuchł największy jak dotąd kryzys migracyjny, a wody Morza Śródziemnego pochłonęły 3771 istnień ludzkich. Od 1990 r. w "podróżach nadziei" do Europy zginęło blisko 41 tys. uchodźców.

Tydzień Modlitwy za Uchodźców "Umrzeć z nadziei" potrwa od 27 września do 4 października. Rozpocznie go obchodzony 27 września 106. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

"Musimy nauczyć się dzielić, aby razem się rozwijać, nie pomijając nikogo. Pandemia przypomniała nam, że wszyscy jesteśmy w tej samej łodzi. Zdanie sobie sprawy, że mamy wspólne troski i obawy, ukazało nam po raz kolejny, że nikt nie może ocalić się sam" – napisał w swoim orędziu papież Franciszek.

Obchodzony w Polsce po raz szósty Tydzień Modlitwy za Uchodźców objęty został patronatem Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. W czasie odbywających się w całym kraju nabożeństw "Umrzeć z nadziei" wymieniane będą imiona i krótkie historie uchodźców, którzy stracili życie w drodze do Europy.

Wspólnota Sant’Egidio powstała w 1968 roku w Rzymie z inicjatywy Andrei Riccardiego i małej grupki licealistów. Dziś obecna jest w 73 krajach na wszystkich kontynentach. Należy do niej ponad 60 tysięcy osób. Wspólnota – gdziekolwiek jest – żyje tym samym duchem, opartym na modlitwie i czytaniu Słowa Bożego, przyjaźni z ubogimi i pracy na rzecz pokoju. Na całym świecie zaangażowana jest na rzecz osób w różny sposób ubogich: bezdomnych, samotnych osób starszych, dzieci ulicy w Afryce i Ameryce Łacińskiej, młodych wzrastających w Szkołach Pokoju, więźniów, migrantów i uchodźców. Prowadzi m.in. projekt korytarzy humanitarnych, pozwalający na bezpieczne przybycie do Włoch i sprawną integrację uchodźców. Wspólnota w Polsce działa w Warszawie, Poznaniu i Chojnie, a zaprzyjaźnione grupy inspirujące się jej duchowością także w innych miastach. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wunibald Müller

Lęk nie musi paraliżować

Odczuwanie lęku jest częścią naszej ludzkiej natury. Jeżeli potraktujemy go jako wyzwanie, może nadać życiu emocjonalnemu twórczą dynamikę i przyczynić się do naszego rozwoju.

Każdy zdrowy człowiek odczuwa lęk. Nie wiąże...

Skomentuj artykuł

29 września odbędzie się w Warszawie nabożeństwo w intencji uchodźców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.