Kraków: w sobotę obchody Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy

Kraków: w sobotę obchody Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy
(fot. PAP/EPA/VANGELIS PAPANTONIS)
KAI / jb

W przeddzień 106. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy Wspólnota Hanna organizuje poświęconą temu tematowi konferencję online.

Celem wydarzenia jest okazanie solidarności uchodźcom oraz refleksja i modlitwa wszystkich, których porusza los osób zmuszonych, by opuścić swój dom i szukać warunków do godnego życia w innym miejscu.

DEON.PL POLECA
- Chcemy złamać bariery budowane na przekonaniu, że migranci i uchodźcy to są „oni”. W istocie różni nas od siebie niewiele, bo to doświadczenie, w różnej formie, pojawia się w życiu każdego z nas - deklaruje Joanna Malec ze Wspólnoty Hanna.

Jej członkowie wierzą, że pomimo różnic ludzie mogą być dla siebie nawzajem inspiracją.

– Skupiamy się na tym, by edukować, bo chcemy, żeby społeczeństwo słyszało o uchodźcach i o nich myślało – wyjaśnia Malec. Jej zdaniem, gorsza jest cisza wokół tego tematu niż kontrowersje z nim związane.

– Gdy dotykamy losów osób zmarginalizowanych, to właśnie zapomnienie i brak solidarności są największym wyzwaniem. Staramy się wybijać nasze otoczenie z obojętności – dodaje.

W tym roku inspiracją są wskazania z orędzia papieża Franciszka, który pisze o 6 wskazówkach w działaniach na rzecz uchodźców: „Znać, aby zrozumieć. Zbliżyć się, aby służyć. Słuchać, aby się pojednać. Dzielić się, aby się rozwijać. Angażować, aby promować. Budować, aby współpracować”.

Do spotkania online z okazji Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy zostali zaproszeni ludzie, którzy naukowo zajmują się kwestiami uchodźstwa, przedstawiciele organizacji pomagających uchodźcom oraz osoby, które mają doświadczenie ucieczki z własnego kraju i poszukiwania nowego miejsca na ziemi. W konferencji wezmą udział m.in. reprezentanci Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, organizacji Chlebem i Solą oraz Dom Otwarty. Anna Musiał z The Hope Project Polska opowie o dniu z życia uchodźców w obozie na Lesbos, a Joanna Spychała podzieli się refleksją na temat obecnej sytuacji tam panującej w kontekście kryzysu wartości współczesnej Europy.

Wydarzenie będzie dostępne online na kanale YouTube Wspólnoty Hanna. Uczestnicy spotkają się także na Mszy św., którą o 19.30 w bazylice ojców dominikanów odprawi w intencji uchodźców i migrantów o. Jacek Siepsiak SJ.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomáš Halik

Najlepsza książka teologiczna w Europie

Nagroda Europejskiego Stowarzyszenia Teologii Katolickiej 2011

Główną różnicę między wiarą a ateizmem dostrzegam w cierpliwości. Ateizm i religijny fundamentalizm oraz entuzjazm zbyt łatwej wiary są uderzająco podobne do siebie w tym, jak...

Skomentuj artykuł

Kraków: w sobotę obchody Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.