3. sesja Synodu w Watykanie: rozmowy m.in. na temat niebezpieczeństwa klerykalizmu

Podczas synodalnych dyskusji można było zobaczyć, jak wielowymiarowy i wielowarstwowy jest Kościół. Papież zwierzył się również, że jest wdzięczny za pracę mediów. Światowy Synod jest bardzo dobrze relacjonowany w prasie, pochwalił Franciszek. Powiedział, że rozmowy podkreśliły znaczenie świeckich i ich służbę dla Kościoła.

Rzeczniczka Synodu Sheila Leocádia Pires na konferencji prasowej potwierdziła, że podczas dyskusji w grupach poruszono kwestię niebezpieczeństwa klerykalizmu. Kościół synodalny jest otwarty dla wszystkich i polega na przejściu od władzy do służby. Powtórzono, że tematy dyskusji i treści poszczególnych tematów poruszanych w grupach nie będą przekazywane mediom, ale zostaną przekazane do Sekretariatu, który następnie włączy je do dokumentu końcowego.

Kard. Fridolin Ambongo Besungu z Konga również podkreślił, że Synod polega na słuchaniu siebie nawzajem i że wszystkim zależy na tym, aby treść rozmów mogła zostać włączona do dokumentu końcowego „w dobry i właściwy sposób”. Potwierdził, że rozmowy nie były jeszcze na tyle dogłębne, „aby zająć się na przykład rolą kobiet”. Kard. Ambongo powiedział, że uczestnicy znajdują się nadal na etapie słuchania i próby zrozumienia, „gdzie Kościół jest dzisiaj”. Jego zdaniem dopiero na kolejnym zgromadzeniu synodalnym w przyszłym roku uczestnicy synodu będą mogli przejść do konkretnych tematów kościelnych i teologicznych. Powiedział, że zdaje sobie sprawę, że „proszenie o opiekę Ducha Świętego” nie jest łatwym zadaniem. W odpowiedzi na zarzut jednego z dziennikarzy, że Sekretariat Synodu ma „zbyt dużą władzę”, ponieważ będzie mógł sporządzić dokument końcowy bez wiedzy opinii publicznej o wynikach poszczególnych grup, kard. Ambongo odpowiedział: „To nie jest dzieło Sekretariatu, ale jest to wspólna współpraca wszystkich organów: małych grup, poszczególnych uczestników. Ponieważ każdy z nas jest osobą ochrzczoną, każdy ma taką samą władzę, by mówić w imieniu Kościoła”. Siostra Leticia Salazar wyjaśniła obecnym dziennikarzom, że uczestnicy synodu dyskutowali również o znaczeniu „Kościoła gościnnego”. (Amerykańska zakonnica opiekuje się uchodźcami na granicy z Meksykiem i dobrze zna ten temat). Stwierdziła, że w kwestii roli, jaką odgrywa Kościół wobec tych osób, panuje duża zgodność opinii.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

3. sesja Synodu w Watykanie: rozmowy m.in. na temat niebezpieczeństwa klerykalizmu
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.