39. Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się w Rydze

39. Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się w Rydze
(fot. shutterstock.com)
5 lat temu
KAI / ml

Kolejne 39. Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez ekumeniczną Wspólnotę w Taizé, odbędzie się w dniach 28 grudnia 2016-1 stycznia 2017 w Rydze.

- Spotkaniem na Łotwie chcemy wybudować most między dwoma światami, które są nadal różne - powiedział przełożony Wspólnoty brat Alois na spotkaniu z dziennikarzami 30 grudnia wieczorem w Walencji. Po raz pierwszy kraj, wchodzący niegdyś w skład dawnego Związku Radzieckiego, będzie gościł młodzież z całej Europy.
Metropolita Rygi abp Zbigniew Stankiewicz powiedział w Walencji, że miasto to jest mieszaniną wielu różnych tradycji i kultur. Przypomniał, ze w 2014 r. Ryga była Europejską Stolicą Kultury. Wskazał na dobre stosunki między Kościołami chrześcijańskimi w tym kraju i zwrócił uwagę, że w czasach sowieckich między więzionymi wówczas duchownymi katolickimi, luterańskimi i prawosławnymi zawiązały się więzi przyjaźni. - Chcemy się podzielić doświadczeniem tych dobrych stosunków z uczestnikami spotkania organizowanego przez Wspólnotę w Taizé - powiedział abp Stankiewicz.
Zwierzchnik Łotewskiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego abp Janis Vanags wskazał na znaczenie Wspólnoty w Taizé dla łotewskich chrześcijan. Podkreślił, że sowiecka okupacja kraju i deportacje pozostawiły głębokie ślady na historii Łotwy. Wyraził nadzieję, że "spotkanie ekumeniczne, organizowane przez Wspólnotę pomoże leczyć rany".
Arcybiskup przypomniał, że po upadku reżymu sowieckiego w 1991 r. Taizé było źródłem wielkiego natchnienia dla łotewskich Kościołów, które musiały się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Delegacja tamtejszych chrześcijan zaraz po upadku "żelaznej kurtyny" została zaproszona do Francji. "Pieśni z Taizé są szczególnego rodzaju, podobnie jak sprawowane przez wspólnotę nabożeństwa. Od tamtego czasu na stałe zagościły one na Łotwie" - przypomniał zwierzchnik luteran łotewskich.
Europejskie spotkania młodych, organizowane przez Wspólnotę z Taizé, odbywają się od 1978 na przełomie starego i nowego roku, każdorazowo w innym mieście naszego kontynentu. Po raz pierwszy młodych chrześcijan europejskich gościł w 1978 Paryż, który w sumie był 5-krotnie gospodarzem takich spotkań. 4 razy odbyły się one w Rzymie, trzykrotnie w Barcelonie i po dwa razy w 6 innych miastach, m.in. we Wrocławiu (1989 i 1995). Ponadto w Polsce spotkania te zorganizowano jeszcze w Warszawie (1999) i w Poznaniu (2009). Łącznie młodzi chrześcijanie z naszego kontynentu spotykali się dotychczas w 23 miastach, a Walencja jest drugim, po stolicy Katalonii, miastem Hiszpanii, które jest gospodarzem "Europejskiej Pielgrzymki Zaufania".
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

39. Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się w Rydze
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

39. Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się w Rydze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.