40 lat mocnych wrażeń!- świadectwa misjonarzy

40 lat mocnych wrażeń!- świadectwa misjonarzy
Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl

Świadectwa misjonarzy z pierwszej ręki, pełne emocji opowiadania o misyjnych wyzwaniach, egzotycznym otoczeniu i zupełnie innym niż nasze postrzeganiu świata oraz niezapomniane spotkania. To wszystko znajdzie się na Sympozjum Misjologicznym w Konstancinie-Jeziornie, w Centrum Animacji Misyjnej od piątku do niedzieli (20-22 września).

Po co takie sympozjum? Po Soborze Watykańskim II i soborowym Dekrecie o działalności misyjnej Kościoła Ad Gentes rozgorzały dyskusje, czy w ogóle w Kościele potrzebne są misje. Potwierdzeniem tego, że jednak są potrzebne jest działalność pallotyńskich misjonarzy w Brazylii i Rwandzie. W czasie 40 lat intensywnej pracy duszpasterskiej polscy kapłani odsłonili przez miejscowymi ludźmi inny, lepszy świat. Świat nadziei. Pokazali im także, że świat o nich nie zapomniał, że wciąż jest ktoś, kto się o nich troszczy.

W obu tych krajach pallotyńskie misje powstały jakby na przekór światu. W Polsce rządził komunizm, który utrudniał wszelkie wyjazdy za granicę. W Brazylii, panowała dyktatura wojskowa. W Rwandzie napięcia między Tutsi i Hutu, i zamach stanu Juvenala Habyarimany, dyktatora wywodzącego się z plemienia Hutu. Niepokoje polityczne jednak nie blokowały pracy misjonarzy. Wręcz przeciwnie. Dla miejscowej ludności stali się oni jedyną nadzieją na lepszy los, ludźmi Boga.

DEON.PL POLECA

Przez 40 lat pracy misyjnej pallotyni w Brazylii wybudowali kilka ośrodków parafialnych i kościołów, by wyrywać ludzi z rąk miejscowych czarowników i magii. Oprócz pracy parafialnej i formacyjnej szerzą ideę i kult Miłosierdzia Bożego, wydają kwartalniki "Raios da Divina Misericordia" w Brazylii i "Eco da Divina Misericordia" w Portugalii. Organizują festiwale pallotyńskie i prowadzą akcje powołaniowe.

W Rwandzie pallotyńscy misjonarze stworzyli wydawnictwo z drukarnią "Pallotti Presse", gdzie wydają prasę w języku kinyarwanda, książki, księgi liturgiczne i Pismo Święte. Dzięki temu coraz mniej Ruandyjczyków jest analfabetami.  Obecny arcybiskup warszawsko-praski, ks. Henryk Hoser, podczas swojej misji w Rwandzie stworzył ogólnokrajowy planu wychowania do odpowiedzialnego rodzicielstwa. Po tragicznych wydarzeniach wojny domowej w 1994 roku, misjonarze solidaryzowali się z cierpiącymi, powracali na doszczętnie zrujnowane miejsca pracy apostolskiej i organizowali od podstaw pracę duszpasterską.  Wspierali potrzebujących, sieroty, wdowy, bezdomnych, uciekinierów i więźniów. Zainicjowali akcję "Adopcji Serca", polegającą na "zdalnej" opiece nad osieroconym rwandyjskim dzieckiem czyli finansowaniu jego edukacji oraz rzeczy niezbędnych do życia.

Więcej szczegółów na Sympozjum w dniach 20-22 września 2013 r. w Centrum Animacji Misyjnej w Konstancinie-Jeziornej, ul. Leśna 15-17. Podczas spotkania - możliwość przeprowadzenia wywiadów z gośćmi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

40 lat mocnych wrażeń!- świadectwa misjonarzy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.