5 grzechów, z których nie może rozgrzeszyć "zwykły" ksiądz. Misjonarz miłosierdzia o swojej posłudze
To szczególnie poważne grzechy, których proces rozgrzeszenia jest wymagający i nie każdy kapłan może go udzielić. Są to grzechy zarezerwowane dla Stolicy Apostolskiej - przestępstwa naruszające godność człowieka oraz świętość sakramentu pokuty i pojednania - mówi ks. Adam Wilczyński, misjonarz miłosierdzia, gość programu "Prawdę mówiąc" na antenie Radia eM Kielce.
- Posługa misjonarza miłosierdzia polega na umożliwieniu powrotu grzesznika do Boga i Kościoła, szczególnie poprzez sakrament pokuty, który jest miejscem objawienia Bożego Miłosierdzia.
- To szczególny okres refleksji nad własnym życiem i pragnienia nawrócenia, by ponownie nawiązać głęboką więź z Bogiem i doświadczyć Jego miłosierdzia.
- Boże Miłosierdzie szczególnie objawia się w godzinie śmierci, dając człowiekowi szansę na zbawienie i wieczne życie z Bogiem.
- Niektóre ciężkie grzechy wymagają zgody Stolicy Apostolskiej na rozgrzeszenie, a proces ten obejmuje anonimowe zgłoszenie i decyzję Kościoła.
Ks. Adam Wilczyński podkreśla, że posługa, do której jest wezwany, ma na celu umożliwienie powrotu grzesznika do Boga i Kościoła. Dodaje, że w ostatnim czasie często podejmuje się temat miłosierdzia Bożego.
- Akcent przesunął się, aby ujawnić, ukazać Boże Miłosierdzie jako ratunek dla ludzkości i człowieka. Siostra Faustyna zachęcała przez objawienie Jezusa Chrystusa aby kapłani w sposób szczególny świadczyli Boże Miłosierdzie dla ludzi. To misja siostry Faustyny - aby jak najwięcej ludzi pojednało się z Bogiem, aby mieli udział w życiu wiecznym. Tak naprawdę po to objawia się człowiekowi Miłosierdzie Boże i po to z niego korzystamy - mówi duchowny i podkreśla, że szczególnym czasem, w którym możemy korzystać z Bożego miłosierdzia jest Wielki Post.
Dlaczego Wielki Post jest szczególnym czasem, w którym możemy doświadczać Bożego miłosierdzia?
- Ważne aby zrodziło się w nas pragnienie nawrócenia, czyli wejścia na nowo w głęboką więź z Bogiem. Panu Bogu zależy na każdym człowieku, Chce, byśmy uczestniczyli w życiu wiecznym, bo zostaliśmy stworzeni z miłości. Oczywiście, jesteśmy istotami, które są ograniczone i słabe. Przez nasze ograniczenia, przez zwiedzenie przez złego ducha, oddalamy się od Boga. W okresie Wielkiego Postu głębiej zastanawiamy się nad własnym życiem, nad swoją kondycją i mamy szansę, żeby korzystać sakramentu pokuty, w którym Boże Miłosierdzie się objawia - mówi ks. Wilczyński.
Na pytanie o obietnice związane z Bożym miłosierdziem, duchowny odpowiada, że szczególnie objawia się ono w godzinie śmierci, a jego głównym celem jest zbawienie człowieka.
5 grzechów, z których nie może rozgrzeszyć "zwykły" spowiednik
Ks. Wilczyński opowiada również o grzech "zarezerwowanych" dla szafarzy miłosierdzia:
- To grzechy, których proces rozgrzeszania trwa trochę, które nie każdy kapłan jest w stanie rozgrzeszyć. Są to grzechy zarezerwowane Stolicy Apostolskiej. Najpierw trzeba wystosować anonimowe pismo, związane z popełnieniem przestępstwa, grzechu ciężkiego i dopiero po uzyskaniu zgody Stolicy Apostolskiej kapłan może udzielić rozgrzeszenia takiemu penitentowi - mówi ks. Wilczyński.
Prowadząca rozmowę wymienia następnie 5 grzechów zarezerwowanych dla misjonarzy miłosierdzia, które zostały uwzględnione na stronie kieleckiej. Są to:
- Profanacja Najświętszego Sakramentu
- Przemoc fizyczna wobec Ojca Świętego
- Rozgrzeszanie wspólnika wobec szóstego przykazania dekalogu
- Bezpośrednia zdrada tajemnicy spowiedzi przez spowiednika
- Nagrywanie lub rozpowszechniania za pośrednictwem środków komunikacji społecznej treści sakramentu spowiedzi.
- Są to grzechy ciężkie, przestępstwa wobec godności człowieka, godności sakramentu pokuty i pojednania. W przypadku profanacji mamy postawę człowieka, który z lekceważeniem i pogardą podchodzi do Najświętszych Postaci, a więc wykorzystuje Najświętsze Postaci do własnych celów, czasem związanych nawet z kultami satanistycznymi (…), rozgrzeszanie wspólnika przeciwko szóstemu przykazaniu dotyczy przede wszystkim osoby duchownej, która ma władzę sakramentalną i jej nadużywa, profanuje. Nagrywanie dotyczy osób, które chcą zdobyć informacje albo ośmieszyć sakrament pokuty i pojednania - mówi ks. Wilczyński i dodaje, że od 2016, decyzją papieża Franciszka, aborcja została wykreślona z listy grzechów zarezerwowanych wyłącznie dla Stolicy Apostolskiej.
Posłuchaj całej wypowiedzi ks. Adama Wilczyńskiego:
Jeśli interesuje cię temat Bożego miłosierdzia, sięgnij po książkę: "Cuda Bożego Miłosierdzia Świadectwa".
Skomentuj artykuł