500 lat chrześcijańskego kultu na Świętej Górze

500 lat chrześcijańskego kultu na Świętej Górze
(fot. filipini.gostyn.pl/sanktuarium)
9 lat temu
KAI / slo

Sympozjum historyczno-mariologiczne rozpoczęło dzisiaj główne obchody jubileuszu 500. rocznicy potwierdzenia cudowności miejsca sanktuarium Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej na Świętej Górze koło Gostynia Wlkp.

Oprócz polskich naukowców, w sympozjum bierze także udział o. Feliks Zelden z Wiednia, delegat Stolicy Apostolskiej, a zarazem wizytator apostolski Polskiej Federacji Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri.

Jak przypomniał rozpoczynając sympozjum na Świętej Górze ks. Marek Dudek COr, superior świętogórskiej Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri, "500 lat temu, w 1512 r., bp Jan Lubrański uznał nadprzyrodzoność wydarzeń, które miały miejsce na Świętej Górze i pozwolił na budowę tu kaplicy".

"Jutro papież Benedykt XVI przekaże naszemu sanktuarium Złotą Różę za pośrednictwem następcy bp. Lubrańskiego, metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego" - zauważył ks. Dudek COr wyjaśniając, że "te wydarzenia stanowią kontekst i inspirację do refleksji naukowej w aspekcie historycznymi i teologicznym nad fenomenem tego niewątpliwie Bożego dzieła, jakim jest sanktuarium świętogórskie".

Jednocześnie superior podkreślił, że jubileusz stanowi okazję do tego, by "zatrzymać się na chwilę, spojrzeć wstecz, na historię i dziedzictwo, które zostało nam dane".

"Jubileusz Świętej Góry jest dla nas wszystkich wielką radością. Do uczestnictwa w nim zaprosiliśmy także ludzi nauki, aby poprzez swoją wiedzę ukazali nam jeszcze więcej powodów do radości" wynikającej z lepszego poznania sanktuarium, gdzie "Matka Boża od wieków króluje przez swoje wstawiennictwo".

Organizatorem sympozjum historyczno-mariologicznego jest Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri na Święte Górze oraz Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a honorowym patronatem objął je abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

Dzisiejsze sympozjum poświęcone jest m.in. historii kultu maryjnego na Świętej Górze oraz jego znaczeniu i oddziaływaniu w przeszłości, jak i obecnie. Przybliżone zostaną również materialne świadectwa kultu maryjnego, jakimi jest chociażby tutejszy zespół klasztorny nazywany perłą baroku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

500 lat chrześcijańskego kultu na Świętej Górze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.