7-8 tys. osób weźmie udział w beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej

7-8 tys. osób weźmie udział w beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej
Kardynał Kazimierz Nycz (fot. Paweł Supernak / PAP)
4 miesiące temu

Wspólna beatyfikacja matki Róży Czackiej i prymasa Stefana Wyszyńskiego odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawie. Jak poinformował kard. Kazimierz Nycz, ze względu na obowiązujące obostrzenia, w uroczystościach będzie mogło wziąć udział 7-8 tys. osób.

Metropolita warszawski wskazał, że według zaleceń, jakie przyszły z Watykanu, ma to być wydarzenie skromne, godne i dopasowane do tego, co można zrealizować w czasie pandemii. To zadnie może spełnić duży kościół z przestrzenią wokół światyni.

- Tak się złożyło dzięki Bożej Opatrzności, że matka Róża Czacka niejako przez opóźnienie pandemiczne beatyfikacji kard. Wyszyńskiego „dogoniła” go, został uznany cud za jej pośrednictwem i mogą być beatyfikowani razem. To nie kwestia przypadku, bo u Pana Boga nie ma przypadków. Ich drogi przecinały się w ciągu prawie 40. lat bardzo często. Poznała Prymasa w okresie międzywojennym przez ks. Korniłowicza. On rozpoznał w młodym księdzu z Włocławka talent, zdolności, przygarnął go i zawiózł m. in. do Lasek. Potem ich drogi splotły się w Żułowie, Kłosówce i w samych Laskach, gdzie był kapelanem sióstr, powstańców warszawskich, a potem jeździł do Lasek aż do śmierci matki Czackiej - tłumaczył podczas dzisiejszej konferencji prasowej kard. Nycz.

- Wspólność beatyfikacji jest całkowicie naturalna i tak ją trzeba rozumieć, tak ją przyjąć - podkreślił kard. Nycz.

Dodał, że organizatorzy są przygotowani zarówno na sytuację, że obostrzenia pandemijne zostaną we wrześniu zmniejszone, jak i zwiększone.

- Teraz, kiedy w kościołach może być 75 proc. ludzi, oznacza to 2,5 tys. osób w głównym kościele, ponad 1000 w dolnym kościele i 5 tys. przed kościołem - wyliczył metropolita.

Gościem głównym uroczystości będzie legat papieski, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. To on ogłosi błogosławionymi prymasa Wyszyńskiego i matkę Czacką, których sylwetki, zgodnie z liturgicznymi zasadami, zaprezentuje biskup miejsca – kard. Kazimierz Nycz. Spodziewane liturgiczne wspomnienia nowych błogosławionych mają przytrafić się na dni ich śmierci, jednak oficjalnie poda je Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

7-8 tys. osób weźmie udział w beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.