80 proc. Polaków za całkowitym odwołaniem mszy świętych z udziałem wiernych na czas epidemii

80 proc. Polaków za całkowitym odwołaniem mszy świętych z udziałem wiernych na czas epidemii
fot. Deposit Photos
9 miesięcy temu
Rzeczpospolita / sz

Badanie przeprowadzono kilka dni temu, ale nie pozostawia złudzeń. Wszyscy słyszeli o wirusie.

13 marca b.r. firma Market Side przeprowadziła badanie opinii na reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków. Jak donosi „Rzeczpospolita” Polacy wzięli sobie do serca ostrzeżenia i wytyczne postępowania w tym trudnym czasie. 97 proc. z nich stosuje się do zalecenia częstego mycia rąk, a ¾ unika powitań przez podanie ręki. Ponad połowa używa płynów dezynfekujących do rąk.

Wśród badanych panuje przekonanie, że działania rządu w tej sprawie są uzasadnione i oceniają je pozytywnie lub bardzo pozytywnie (62 proc.) Jedynie 16 proc. respondentów ocenia jednoznacznie negatywnie podjęte kroki. Reszta nie ma zdania i bacznie się przygląda sytuacji epidemiologicznej.

Badanych zapytano również o ich stosunek do kwestii odwoływania mszy świętych. W ostatnich dniach rozgorzała na ten temat dyskusja – jednego stanowiska nie ma nawet wśród polskich biskupów, choć zaleceniem KEP udzielono dyspensy od udziały w niedzielnych mszach do 29 marca włącznie. 80 proc. badanych przez Market Side opowiedziało się za całkowitym odwołaniem w tym czasie mszy świętych z udziałem wiernych – informuje „Rz”.

Może wynikać to z faktu, że Polacy poważnie potraktowali zalecenia Sanepidu oraz rozporządzenia. Aż 75 proc. osób unika wychodzenia z domu, a 1/5 pytanych zdecydowała się na pracę zdalną. Być może z tego wynika oczekiwanie, że do wspólnej walki z rozprzestrzenianiem się wirusa, przystąpimy wszyscy – niezależnie od przekonań i ograniczeń jakie musimy ponieść w życiu.

Co ciekawe 62 proc. Polaków przygotowało się na czas kwarantanny, robiąc większe zakupy. Jednak to wśród młodych osób ten trend był widoczny bardziej. Starsze pokolenie (powyżej 65 r.ż.) podeszło z większym spokojem do sytuacji ograniczenia pewnych swobód i nie ruszyło do sklepów po zapasy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brat Marek z Taizé, Piotr Żyłka
30,03 zł
42,90 zł

Spotkaj Boga w ciszy i prostocie

Mała, burgundzka wioska. Skromne zabudowania. Cisza. Spokój. Kontemplacja i modlitwa. To właśnie tu, od ponad siedemdziesięciu lat, przyjeżdżają tysiące młodych ludzi. Czego szukają? Co pragną zmienić? Dlaczego, nawet po...

Skomentuj artykuł

80 proc. Polaków za całkowitym odwołaniem mszy świętych z udziałem wiernych na czas epidemii
Komentarze (4)
PM
~Pola Magierska
21 marca 2020, 23:02
Ale bzdury! Jak przeprowadzono to badanie skoro Polacy siedzą w domach?
JL
Jerzy Liwski
16 marca 2020, 13:22
Proszę wziąć pod uwagę, że zgodnie z badaniami Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w niedzielnej Mszy w 2017 uczestniczyło 38% zobowiązanych (pomija się tu ludzi niezobowiązanych ze względu na wiek i stan zdrowia). 17% zobowiązanych przystępuje do Komunii Świętej. Te tendencje są zniżkowe. Jaki ma zatem sens badanie przeprowadzone na statystycznych Polakach, nie uwzględniając ich praktyk religijnych. Z prostej zależności wynika, że ponad 70% Polaków nie uczęszcza na Mszę niedzielną. Nie jest zatem niczym dziwnym, że te 70% będzie za odwołaniem Mszy (nie chodzą na nią, widzą potencjalne zagrożenie).
DG
Dorota Górak
16 marca 2020, 18:30
ale może w tych 70 procentach są dzieci wnuki , ludzie pracujący w bliskim kontakcie z innymi, itd tych pozostałych 30 procent , może wiec mają prawo decydować, poza tym trzeba pamiętać też o samych kapłanach , przecież wielu z nich uczy , kiedyś wrócą do szkół przedszkoli różnych obowiązków , czy nie jest rozsądniej zawiesić na jakiś czas msze z udziałem wiernych by niepotrzebnie nie wprowadzać jeszcze zamętu i konfliktów sumienia ?
JL
Jerzy Liwski
17 marca 2020, 14:40
Wczoraj na Mszy wieczornej w moim kościele było 9 osób. Dlaczego tym osobom odbierać możliwość komunii? Po wyjściu z kościoła przyglądałem się przejeżdżającym autobusom - w każdym z nich było więcej osób niż na Mszy. Msze w kościele w ciągu dnia są dwie, a autobusy jeżdżą co dwie minuty. Dziś mijałem Lidl. Parking prawie zapełniony samochodami. Widziała pani doniesienia o tym co dzieje się w marketach budowlanych? Czemu tak wielki nacisk, by odebrać możliwość udziału w Mszy dla tych kilku osób?

Skomentuj artykuł

80 proc. Polaków za całkowitym odwołaniem mszy świętych z udziałem wiernych na czas epidemii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.