"Abdykacja Benedykta jest zaskoczeniem"

"Abdykacja Benedykta jest zaskoczeniem"
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / pz

- To oczywiste zaskoczenie - tak słynny biograf papieski George Weigel komentował na gorąco w wiadomościach porannych amerykańskiej telewizji NBC zapowiedź abdykacji Benedykta XVI.

Przypomniał, że ostatni raz zdarzyło się to w 1296 roku, 717 lat temu, kiedy papieżem był Celestyn V. - On też miał 85 lat, więc jest tu jakieś historyczne podobieństwo - dodał Weigel.

Weigel zwrócił uwagę, że Benedykt XVI wielokrotnie sugerował publicznie, także w ostatnim wywiadzie-rzece, że gdyby uznał, iż nie ma już dość fizycznych sił, by kierować Kościołem, abdykowałby. - Powiedział, że rozważyłby to. Jestem pewien, że namysłowi temu towarzyszyły refleksja i modlitwa - dodał amerykański teolog i zauważył, że "abdykacja" w tym kontekście jest właściwym słowem, gdyż papież nie ma komu przekazać swojej rezygnacji.

Biograf bł. Jana Pawła II stwierdził, że szczególnie zaskakujące jest dla niego to, że papież zapowiedział swą abdykację w trakcie ogłoszonego przez siebie Roku Wiary. - Myślałem wcześniej, że gdyby miał abdykować, logiczne byłoby, gdyby to zrobił na zakończenie Roku Wiary - dodał.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Abdykacja Benedykta jest zaskoczeniem"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.