"Aborcyjna eugenika" dzieci z zespołem Downa
Tymczasem rodziny, w których wychowuje się dziecko cierpiące na zespół Downa, lub opiekunowie przyznają w sondażach, że dzięki temu są lepszymi ludźmi, a obecność niepełnosprawnego dziecka ma pozytywny wpływ na rodzeństwo.
Jeanne Monahan, szefowa waszyngtońskiego Centrum ds. Ludzkiej Godności przy Family Research Council uważa, że wielu ludzi kompletnie nie rozumie "daru niepełnosprawnego dziecka", dlatego na 21 stycznia w stolicy USA zaplanowała specjalną konferencje, w czasie której mówcy zamierzają zwrócić uwagę na kwestie etyczne dotyczące podejścia do osób niepełnosprawnych oraz zagadnienia związane z ludzką godnością.
Monahan podkreśla, że Ameryka potrzebuje prenatalnych programów doradztwa genetycznego, mających pozytywny stosunek do życia, zwłaszcza że w październiku 2011 r. na rynek amerykański wprowadzono nowy test pozwalający wykryć zespół Downa u nienarodzonego dziecka na podstawie próbki krwi matki już w 10. tygodniu życia płodu. Testy te mają zastąpić metody inwazyjne (amniocenteza i biopsja kosmówki), służące dotychczas określeniu genetycznego stanu zdrowia dziecka. Jednak wielu lekarzy ostrzega, że nowe metody są mało wiarygodne i dwuznaczne etycznie. Wielu etyków przestrzega, że testy takie mogą skłaniać większą liczbę matek do podjęcia decyzji o aborcji.
Skomentuj artykuł