Abp Auza o problemach globalizacji

Abp Auza o problemach globalizacji
(fot. nebojsa_mladjenovic / flickr.com)
KAI / pk

Rola kultury i zjawisko migracji to dwa najważniejsze aspekty w debacie o globalizacji i współzależności. Mówił o tym abp Bernardito Auza na posiedzeniu jednej z komisji 69. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, poświęconym temu właśnie zagadnieniu.

W swoim wystąpieniu skomentował raport sekretarza generalnego, w którym wskazuje on na olbrzymie korzyści, jakie globalizacja przynosi światu, ale też na powiększający się obszar nierówności społecznych.

Odnosząc się do roli i miejsca kultury we współczesnym świecie watykański dyplomata podkreślił, że związanych z nią korzyści i wartości nie powinno się redukować jedynie do logiki wymiany rynkowej. Kultura nie jest bowiem przeznaczona do prywatyzacji, nie jest też niczyją własnością. Winna być zatem czymś, czym można się dzielić, a przez to wchodzić w dialog z innymi kulturami. "Kultura wspólnoty jest jej darem dla globalnego dobra wspólnego, gdyż jest wyrazem jej ludzkiego charakteru. Przez kulturę możemy wejść w prawdziwy dialog, ponieważ przemawia ona do wspólnego nam człowieczeństwa" - podkreślił stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Jednak zdaniem watykańskiego przedstawiciela przy ONZ najważniejszą kwestią są sprawy migracji. Stała się ona prawdziwym fenomenem naszych czasów. Tylko systematyczna i aktywna współpraca między państwami i organizacjami międzynarodowymi może skutecznie pomóc w uregulowaniu powstałych tu problemów. Stolica Apostolska zwraca szczególną uwagę na niepokojące przypadki handlu ludźmi i współczesne formy niewolnictwa, rodzące się właśnie z migracji.

Statystyki wskazują, że aż 27 mln ludzi żyje w świecie w warunkach niewolniczych. Są ofiarami wykorzystywania seksualnego czy pracy przymusowej. Odmawia się im podstawowych praw. Szacuje się, że każdego roku dwa miliony kobiet pada ofiarą handlu seksualnego. Wielu, w tym także dzieci, staje się ofiarami handlu narządami. Liczni ludzie pracują w ciężkich warunkach przez wiele godzin, są bardzo źle opłacani oraz pozbawieni zabezpieczeń społecznych i prawnych. Te nowoczesne formy niewolnictwa są przeciwieństwem globalizacji umacnianej przez kulturę spotkania, solidarność i sprawiedliwość. Mówił o tym wielokrotnie Papież Franciszek, który stwierdził, że formy współczesnego niewolnictwa są zbrodnią przeciwko ludzkości i otwartą raną na ciele współczesnego społeczeństwa.

DEON.PL POLECA

"Moja delegacja jest w pełni świadoma zawiłości problemów migracji, w szczególności jej aspektów prawnych, zwłaszcza w przypadkach masowej, przymusowej migracji i przemieszczania się ludzi z powodu konfliktów i katastrof - podkreślił abp Auza. - Jednak zawsze trzeba dostrzec ludzkie oblicze migracji, zobaczyć migranta jako bliskiego mi człowieka, obdarzonego taką samą jak ja ludzką godnością i prawami. Tylko wówczas będziemy mogli odpowiedzieć na globalizację migracji globalizacją solidarności i współpracy" - podkreślił papieski dyplomata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Auza o problemach globalizacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.