Abp Auza: rodzina nie zstępuje doskonała z nieba

Abp Auza: rodzina nie zstępuje doskonała z nieba
(fot. Salt and Light / youtube.com)
8 miesięcy temu
KAI / kk

Rodzina nie zstępuje doskonała z nieba, trzeba jej pomagać - mówił nuncjusz apostolski w Hiszpanii abp Bernardito Auza podczas inauguracji madryckiej filii Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie.

Administracyjnie uczelnia zależeć będzie od Katolickiego Uniwersytetu św. Antoniego w Murcji (UCAM), który także zapewni jej kadrę profesorską. Placówka ma wprowadzać w życie intuicje zawarte w adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia” papieża Franciszka.

Już wcześniej uniwersytet ten stworzył Obserwatorium Rodziny, Bibliotekę „Amoris laetitia” oraz Hiszpańskie Forum Polityki Rodzinnej i Społecznej. Kard. Carlos Osoro Sierra z Madrytu zapowiedział, że papieski instytut teologiczny chce być kościelnym wyrazem troski o rodzinę w czasach, gdy podlega ona „zawrotnym przemianom”.

Na uroczystości, jaka odbyła się 22 stycznia w Seminarium Soborowym w stolicy Hiszpanii, obecni byli m.in. prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej kard. Giuseppe Versaldi i prezes Papieskiej Akademii Życia abp Vincenzo Paglia.

W swoim wystąpieniu abp Auza zwrócił uwagę na konieczność podkreślania nie tylko tego, że rodzina jest fundamentem społeczeństwa i Kościoła, których zdrowie oparte jest na zdrowiu rodziny. Trzeba także mieć na uwadze to, że rodzina nie spada doskonała z nieba, dlatego należy jej pomagać i się o nią troszczyć.

Z kolei abp Paglia wskazał, że otwarcie madryckiej filii jest pierwszym owocem dokonanej przez papieża Franciszka reformy papieskiego instytutu. Podkreślił, że nie chodziło w niej o zastąpienie placówki założonej przez Jana Pawła II, lecz o poszerzenie i ponowne ożywienie jego pierwotnego zamysłu. Wskazał przy tym, że „teologia nie może oddzielać się od duszpasterstwa, ani tym bardziej stawać w opozycji do niego”, ale musi „pozostawać w kontakcie z doświadczeniem wierzących i umieć komunikować się w sposób zrozumiały z ludźmi innych kultur”, wykraczając „poza zasięg pulpitu” i wchodząc w interakcję z innymi kulturami. Uprawianie teologii jest także „aktem miłosierdzia”, stwierdził włoski hierarcha.

Ze swej strony kard. Versaldi wezwał do „analitycznego podejścia” do spraw rodziny, które „nie zadowala się powtarzaniem wzorców z przeszłości” i do zajęcia się stojącymi przed nią wyzwaniami, „patrząc na rzeczywistość rodziny w całej jej złożoności, z jej światłami i cieniami”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Auza: rodzina nie zstępuje doskonała z nieba
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Abp Auza: rodzina nie zstępuje doskonała z nieba
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.