Abp Budzik: nie bądźcie wilkami wykorzystującymi owce

Abp Budzik: nie bądźcie wilkami wykorzystującymi owce
(fot. Ryszard Hołubowicz [CC BY-SA 3.0])
KAI / kk

Jeśli nie będziecie pasterzami na wzór najwyższego Pasterza, staniecie się najemnikami, którym nie zależy na owcach, a nawet drapieżnymi wilkami nieoszczędzającymi stada i wykorzystującymi owce do własnych, niecnych celów - przestrzegł kandydatów do kapłaństwa abp Stanisław Budzik.

Hierarcha w archikatedrze udzielił święceń prezbiteratu pięciu diakonom z archidiecezji lubelskiej.

W swoim kazaniu abp Budzik mówił o znaczeniu sakramentu kapłaństwa. Prosił diakonów czekających na święcenia, aby nie wstydzili się okazywać swojej relacji z Jezusem. - Głośno wołajcie, że On żyje, że jest waszym życiem. Nie lękajcie się iść za Nim także drogą krzyżową. Kiedy poczujecie, że prosi was o wyrzeczenie się siebie, o pozbycie się swej pewności, o całkowite powierzenie się Ojcu, który jest w niebie cieszcie się, bo jesteście blisko Królestwa Bożego - powiedział hierarcha.

Metropolita lubelski porównał kapłaństwo do matematycznego działania z jedną niewiadomą. - Jedną niewiadomą jest oczywiście człowiek, słaby i zmienny. Bóg bowiem nigdy nie cofa swojej obietnicy, nigdy nie łamie raz danego słowa. Jest wierny we wszystkich swoich słowach i we wszystkich swoich dziełach. My nosimy skarb udzielonego nam charyzmatu w glinianych naczyniach naszej doczesności, cielesności i słabości. Wierność jest funkcją miłości, im większa miłość, tym większa wierność - tłumaczył arcybiskup.

Przestrzegł przyszłych księży przed konsekwencjami braku miłości i gorliwości. - Kiedy oddalimy się od Jezusa, możemy zaprzeć się Go jak apostoł Piotr, możemy też zdradzić jak apostoł Judasz. Jeśli nie będziecie pasterzami na wzór najwyższego Pasterza, staniecie się najemnikami, którym nie zależy na owcach, a nawet drapieżnymi wilkami nieoszczędzającymi stada i wykorzystującymi owce do własnych, niecnych celów - mówił abp Budzik.

DEON.PL POLECA

Po homilii odbył się obrzęd święceń prezbiteratu. Do grona kapłanów archidiecezji lubelskiej zostali włączeni: ks. Rafał Bratos, ks. Mateusz Golec, ks. Szymon Majewski, ks. Tomasz Sawicki i ks. Adam Sowa. Wkrótce nowo wyświęceni księża otrzymają nominacje na pierwsze parafie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Budzik: nie bądźcie wilkami wykorzystującymi owce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.