Abp Budzik: św. Andrzej Bobola jest wzorem wiary, która się nie łamie

Abp Budzik: św. Andrzej Bobola jest wzorem wiary, która się nie łamie
(fot. User Irpen on en.wikipedia (http://www.bydgoszcz.jezuici.pl/strony/pikhp.htm) [Public domain], via Wikimedia Commons)
KAI / kk

Św. Andrzej Bobola jest dla nas wzorem wiary, która się nie łamie w obliczu trudności - mówił abp Stanisław Budzik w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie na Podkarpaciu. Metropolita lubelski podkreślił, że św. Andrzej "stał się męczennikiem jedności Kościoła".

- Szczęśliwa jesteś archidiecezjo przemyska, szczęśliwa jesteś Strachocino, bo tu wyrasta kolejne ważne miejsce kultu tego wielkiego świętego, patrona naszej ojczyzny. Bo możemy tutaj czcić relikwie wielkiego patrona jedności Kościoła i czerpać z niego natchnienie i wzór - mówił abp Stanisław Budzik.

DEON.PL POLECA
Kaznodzieja zaznaczył, że każdy święty jest znakiem Boga dla czasów, w których żyje i św. Andrzej był "wielkim, jaśniejącym znakiem dla swoich czasów". Jak mówił hierarcha, pragnął on być prawdziwym głosicielem Ewangelii Chrystusa i potrafił pozyskiwać dla Boga coraz to nowych wyznawców.

Andrzej Bobola. Najpotężniejszy polski święty? >>

DEON.PL POLECA

Abp Budzik podkreślał, że św. Andrzej cierpiał z powodu podziału chrześcijan i chciał, aby wszyscy zgromadzili się w jednym Kościele. - Bolał nad tym, że z powodu ludzkiej pychy rozdarto jedyną szatę Chrystusa. Chciał, aby znowu nastała jedna owczarnia i jeden pasterz. Stał się męczennikiem jedności Chrystusowego Kościoła. Tych, do których nie dotarł przez swoje słowo, pozyskał przez swoją krew. Do jego grobu pielgrzymowali katolicy i prawosławni - mówił.

Metropolita lubelski zaznaczył, że św. Andrzej jest również znakiem dla nas, "ludzi trzeciego tysiąclecia chrześcijańskiej wiary". - Jest dla nas przede wszystkim wzorem niewzruszonej wiary; wiary, która się nie cofa, która się nie łamie w obliczu trudności, w obliczu największego nawet cierpienia. Wiary, która nie się boi się gróźb i tortur, która nie waha się położyć na szalę nawet tego co na ziemi najcenniejsze: własnego życia - powiedział.

Kaznodzieja przekonywał, że dla człowieka głębokiej wiary i żarliwej modlitwy "odnosi we wszystkich nieszczęściach zwycięstwo dzięki Chrystusowi". Tego przykładem - jak wskazywał - jest Andrzej Bobola.

Abp Budzik zauważył, że i dzisiaj wiara jest zagrożona, a wiele sił próbuje "wiarę ośmieszyć, podkopać, podważyć zaufanie do Kościoła". - Niech nasz patron wyprasza nam u Boga moc, abyśmy od wiary nigdy nie odstąpili, niech nam uprasza umocnienie w wierze, abyśmy ją odważnie wyznawali, abyśmy według niej żyli - powiedział.

Ten święty pomógł już wielu osobom w trudnych sytuacjach. Teraz kolej na ciebie [MODLITWA] >>

Kaznodzieja stwierdził, że św. Andrzej Bobola to postać z odległej historii, ale bliska nam przez to, "co w życiu ludzkim jest zawsze ważne, zachowuje niezmiennie swoją wartość". - Bliska nam przez wierność i odwagę. Bliska przez miłość Boga i człowieka, bliska przez zapomnienie o sobie i uświęcenie się dla innych, bliska przez ofiarę życia, która zawsze jest wyrazem największej miłości - powiedział.

Abp Budzik przewodniczył Mszy św., w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie, która każdego 16. dnia miesiąca jest sprawowana ku czci tego świętego. Wraz z nim koncelebrował ją abp Józef Michalik oraz księża, którzy przybyli z pielgrzymkami. W tym miesiącu, oprócz grup autokarowych, pieszo przyszli pątnicy z okolicznych parafii.

Św. Andrzej Bobola urodził się 30 listopada 1591 roku w Strachocinie koło Sanoka. Wstąpił do jezuitów i w 1622 roku przyjął święcenia kapłańskie. Podejmował szczególne wysiłki na rzecz pojednania prawosławnych z katolikami.

Jego gorliwość przyniosła mu określenie "łowcy dusz - duszochwata". W maju 1657 roku Kozacy napadli na Janów Poleski i dokonali rzezi wśród katolików i Żydów. Andrzeja Bobolę pochwycili w pobliskiej wiosce. Został bestialsko okaleczony, a następnie zamordowany.

Św. Andrzej Bobola jest współpatronem Polski, w archidiecezji przemyskiej patronuje ponadto Akcji Katolickiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Elżbieta Polak

Patron Polski i potężny wspomożyciel. Poznaj św. Andrzeja Bobolę

Przepiękne świadectwa przywołane na kartach tej książki pokazują, że wstawiennictwo św. Andrzeja Boboli jest często ostatnią deską ratunku. Za jego przyczyną Bóg dokonuje cudów uzdrowienia, pomaga...

Skomentuj artykuł

Abp Budzik: św. Andrzej Bobola jest wzorem wiary, która się nie łamie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.