Abp Depo: nie możemy bać się świętości!

Abp Depo: nie możemy bać się świętości!
(fot. Urząd Miejski w Szydłowcu / Sojusz Radzimirsko-Jarzyński / Wikimedia Commons / CC BY 3.0)
KAI / pk

Nie możemy bać się świętości! - mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który w niedzielę przewodniczył Mszy świętej w kościele Matki Bożej Królowej Apostołów w Radomiu. Tego dnia radomscy ojcowie filipini obchodzili główne uroczystości roku jubileuszowego 500-lecia urodzin św. Filipa Neri.

W homilii abp Depo apelował, by za wzorem św. Filipa Neri nie oddzielać wiary od rozumu, człowieczeństwa od wezwania do świętości i życia z Bogiem.

- Wierzymy, że ten sam Duch Święty, który ogarnął ciało i serce św. Filipa Neri, uwrażliwia nas Ewangelią. Trzeba nam to uświadomić, że bez pomocy Ducha Św. Bóg byłby kimś dalekim, Chrystus wspomnieniem historii a Jego Ewangelia martwą literą a Kościół organizacją czysto ludzką, a kult przywoływaniem przodków, zaś postępowanie po chrześcijańsku i cała moralność - bez pomocy Ducha Św. - byłoby życiem niewolników - mówił metropolita częstochowski.

Księża filipini przez kilka miesięcy przygotowywali się do niedzielnego jubileuszu. Każdego dwudziestego pierwszego dnia miesiąca, podczas Mszy św. o godz. 18.00 modlili się przez wstawiennictwo patrona, odprawiając nowennę według bł. kard. Jana Henryka Newmana. - Rozważaliśmy podczas homilii przymioty świętego: pokorę, pobożność, gorliwość w modlitwie, czystość, dobroć, radość, cierpliwość, troskę o zbawienie dusz i jego nadprzyrodzone dary - powiedział ks. Mirosław Prasek, przełożony filipinów w Radomiu.

Z okazji 500-lecia urodzin św. Filipa Neri wszystkie kościoły i kaplice Kongregacji Oratorium (księży filipinów) zostały obdarzone przez Stolicę Apostolską przywilejem odpustu zupełnego.

Na terenie obecnej diecezji radomskiej filipini pojawili się już w 1674 roku. Od tego czasu opiekują się sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannie. Do Radomia oratorianie przybyli w 1959 roku.

Kongregację Oratorium św. Filipa Neri w Radomiu 8 września 1972 r. erygował ówczesny administrator apostolski bp Piotr Gołębiowski. Pierwszym superiorem został ks. Marian Zieliński. Siedzibą wspólnoty stał się kupiony dom przy ul. Zbrowskiego. Przez długie lata życie religijne wspólnoty skupiało się wokół kaplicy przy ul. Siennej. Niespełna 20 lat temu kongregacja przeniosła się do swojej docelowej siedziby przy ul. Grzybowskiej 22.

W 1981 r. formalnie filipini otrzymali od bp. Edwarda Materskiego parafię z tytułem Matki Bożej Królowej Świata. W tym samym roku dostali pozwolenie na budowę kościoła, zaś zgodę na powstanie Liceum Ogólnokształcącego otrzymali w 1991 r., w roku wizyty św. Jana Pawła II w Radomiu. Przy parafii działa Jadłodajnia im. św. Filipa Neri.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Depo: nie możemy bać się świętości!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.