Abp Depo: proces nad Królem Prawdy stale się powtarza

Abp Depo: proces nad Królem Prawdy stale się powtarza
(fot. E. Bartkiewicz/www.episkopat.pl/photo)
KAI/ ed

"Św. Jan w Ewangelii ukazuje nam proces nad Królem Prawdy. Ten proces stale się powtarza, gdyż świat ciągle wystawia Boga na próbę i stawia to samo pytanie: "Czy Ty jesteś Królem?" - mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski.

- Czy pytanie Piłata "czy wiesz, że mam władzę nad Tobą i mogę Cię ukrzyżować albo uwolnić?" nie powtarza się i dzisiaj w dyskusjach politycznych, światopoglądowych, czy też w głosowaniach nad stanowieniem prawa w parlamentach, chociażby na temat początku życia, czy zabiegu in vitro? - pytał abp Depo.

Bez Jezusa człowiek żyje jakby obok siebie

Wskazał, że bez odniesienia do Chrystusa, jak podkreśla Benedykt XVI w swojej książce "Jezus z Nazaretu", człowiek żyje jakby obok siebie i w ostatecznym rozrachunku pozostawia pole silniejszym. "Tymczasem Bóg w Chrystusie wkroczył w ten świat i pośrodku historii wyznaczył kryterium prawdy. W sensie zewnętrznym prawda w świecie jest bezsilna.

Podobnie jak według kryteriów tego świata bezsilny pozostaje Bóg objawiony w Chrystusie. Nie ma wojska, nie ma sił specjalnych. Zostaje ukrzyżowany. Jednak właśnie w ten sposób w swojej niemocy zwycięża kłamstwo i grzech. I tylko w ten sposób, że ukrzyżowany jest Zmartwychwstałym - prawda ostatecznie zwycięża" - podkreślił abp Depo.

Bez Chrystusa człowiek siebie nie zrozumie

Za św. Janem Pawłem II metropolita częstochowski przypomniał, że "nikt nie może wykluczać Chrystusa z historii człowieka w jakiejkolwiek części globu, pod jakąkolwiek szerokością czy długością geograficzną.

Człowiek nie zrozumie siebie, ani kim jest ani jakie jest jego powołanie i przeznaczenie. Nie zrozumie jaki jest sens jego życia bez Chrystusa. I nie można zrozumieć dziejów Polski bez Chrystusa".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Depo: proces nad Królem Prawdy stale się powtarza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.