Katowice: zakończyło się Europejskie Spotkanie Młodzieży PILGRIM. Odbyło się w przeddzień Szczytu Klimatycznego COP24

Katowice: zakończyło się Europejskie Spotkanie Młodzieży PILGRIM. Odbyło się w przeddzień Szczytu Klimatycznego COP24
(fot. piotr bednarczuk / unsplash)
3 lata temu
kai / pch

Blisko 200 przedstawicieli młodzieży z Polski, Austrii, Rumunii, Węgier, Ukrainy, Czech, Słowacji oraz Indii spotkało się w Katowicach na Europejskim Spotkaniu Młodzieży - PILGRIM.

Podczas zakończonego w niedzielę trzydniowego spotkania dyskutowali o nauczaniu Kościoła na temat szacunku i ochrony dla dzieła stworzenia. Wydarzenie odbyło się w przeddzień Szczytu Klimatycznego COP24, który rozpocznie się w Katowicach już 3 grudnia.

"Mamy nadzieję, że katowickie wydarzenie pomoże odkryć młodym ludziom, że węgiel i przemysł, to nie tylko zagrożenia dla klimatu, ale także szczególnie ceniony na Śląsku etos pracy, poszanowanie dla wartości oraz spotkanie tradycji i współczesności we wspólnej trosce o los ziemi"

- podkreśla ks. Roman Buchta, dyrektor Wydziału Katechetycznego katowickiej kurii.

Młodzi, którzy wzięli udział w spotkaniu podkreślają natomiast, że na co dzień w swoich szkołach oraz na uczelniach na których studiują organizują różne akcje mające charakter proekologiczny a także prospołeczny. Dzięki tym akcjom udaje się pomóc bezdomnym dzieciom w Boliwii, zadbać o to, by dzieci z Afryki mogły chodzić do szkoły czy miały odpowiednią opiekę medyczną.

Ważnym momentem spotkania było podpisanie "manifestu proekologicznego", który został przekazany metropolicie katowickiemu abp. Wiktorowi Skworcowi oraz prezydentowi Katowic Marcinowi Krupie. - W tym manifeście odnosicie się do dwóch rzeczywistości: stworzenia i Stwórcy - mówił abp Skworc. - Ten, kto uznaje Stwórcę, również szanuje stworzenie - dodał. Zwrócił uwagę, że misją młodych we współczesnym świecie jest realizowanie "manifestu ekologicznego", który przyjęli. Prezydent Katowic obiecał natomiast, ze postulaty młodych przekaże mieszkańcom Katowic oraz całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Ciekawą inicjatywą było spotkanie w VIII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie. Oprócz zorganizowanego tam panelu dyskusyjnego młodzi mieli okazję zjedzenia obiadu podanego na… jadalnych talerzach. Zostały one zrobione z płatków owsianych, co czyni je całkowicie biodegradowalnymi.

Uczestnicy młodzieżowego spotkania zjechali także pod ziemię do kaplicy kopalni "Guido". Tam, 170 metrów pod powierzchnią, uczestniczyli w Eucharystii sprawowanej przez bp Marka Szkudło.

"Gromadzicie się w tym mieście na Górnym Śląsku w Polsce, by poświęcić wasz czas problemom ekologii, klimatu, naszego naturalnego środowiska. I to jest piękne, bo istnieje w takim razie jedna idea, która was jednoczy. Ale to jest wszystko ze sobą bardzo spójnie powiązane, bo przecież każdy, kto wyznaje, że Jezus jest jego królem, wyznaje równocześnie, że chce popierać życie, a nie śmierć, budowanie, a nie burzenie, miłość, a nie nienawiść, również miłość do przyrody, do świata, do środowiska naturalnego. Tak powinien zachowywać się każdy, kto Jezusa Chrystusa uznaje za swojego króla".

- mówił pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej.

O idei istnienia stowarzyszenia szkół PILGRIM opowiada natomiast Johann Hisch, który zapoczątkował organizację. - Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju połączona z duchowością jest naszą podstawową zasadą - tłumaczy. - Sugestie encykliki Laudato si’ papieża Franciszka i celów zrównoważonego rozwoju ONZ są dla nas wiążącymi podstawami - dodaje.

Uczestnicy spotkania uczestniczyli także w modlitwie o poszanowanie stworzenia, która miała miejsce w Krypcie katowickiej katedry, która jest równocześnie kościołem akademickim oraz w ekologicznym wieczorze radości zorganizowanym w siedzibie "Gościa Niedzielnego".

Europejskie Spotkanie Młodych - PILGRIM zostało zorganizowane pod hasłem "aby ziemia znowu mogła oddychać". Uczestniczyło w nim blisko 200 młodych osób z siedmiu krajów Europy oraz kilku mieszkańców Indii. Odbyło się ono w przeddzień Szczytu Klimatycznego COP24, który będzie miał miejsce w Katowicach już od 3 grudnia. Spotkanie zostało zorganizowane dzięki współpracy Wydziału Katechetycznego katowickiej kurii, Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego oraz Fundacji "Renovabis".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Katowice: zakończyło się Europejskie Spotkanie Młodzieży PILGRIM. Odbyło się w przeddzień Szczytu Klimatycznego COP24
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.