"Kościół katolicki nie jest bierny wobec tych wyzwań". Spotkanie grupy roboczej przed Konferencją Klimatyczną COP24

"Kościół katolicki nie jest bierny wobec tych wyzwań". Spotkanie grupy roboczej przed Konferencją Klimatyczną COP24
(fot. shutterstock.com)
KAI/ ed

W piątek 26 października w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej dyskutowano m.in. na temat Szczytu Klimatycznego COP24, który odbędzie się w grudniu w Katowicach.

Spotkaniu przewodniczył abp Paul Gallagher. Archidiecezję katowicką reprezentował w imieniu abp. Wiktora Skworca ks. dr Witold Kania z Wydziału Teologicznego UŚ oraz ks. Piotr Kontny studiujący w Rzymie.

Na spotkaniu grupy roboczej dotyczącym ekologii integralnej byli obecni przedstawiciele papieskich rad i komisji. Zauważyli, że pośród wielu tematów i problemów środowiska naturalnego, podstawowym wydaje się alarmujący raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu z października 2018. Czytamy w nim o utrzymującym się globalnym ociepleniu klimatu o 1,5C. Przestrzega on przed katastrofalnymi skutkami braku działania w tej kwestii już w ciągu kilkudziesięciu lat.

Szczyt klimatyczny odbędzie się w Katowicach

Kościół Katolicki nie pozostaje bierny wobec tych wyzwań, ale traktując świat jako dzieło Boga, podkreśla rolę odpowiedzialności człowieka za zbawienie i życie na ziemi. Zdaniem członków grupy roboczej konieczne jest, aby na poziomie światowym podjąć konkretne techniczne decyzje, ale bardziej podstawowe wydaje się nawrócenie moralne każdego człowieka. Abp Gallagher podkreślił, że "głos Kościoła broniącego najuboższych ludzi, podparty encykliką papieża Franciszka , jest oczekiwany nie tylko przez chrześcijan, ale przez wszystkich ludzi dobrej woli".

Ks. Witold Kania przedstawił stan przygotowań i program do COP24 w Katowicach. Przede wszystkim wskazał na konieczność modlitwy za świat. Zaprosił także w imieniu metropolity katowickiego wszystkich uczestników spotkania do Katowic. Szczyt Klimatyczny ONZ będzie miał miejsce w Katowicach od 3 do 14 grudnia. Weźmie w nim udział ok. 20 tys. osób ze 190 krajów. Wśród nich będą politycy, reprezentanci organizacji pozarządowych oraz środowisk naukowych i sfery biznesu. Nie zabraknie także inicjatyw naukowych oraz duszpasterskich ze strony archidiecezji katowickiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Kościół katolicki nie jest bierny wobec tych wyzwań". Spotkanie grupy roboczej przed Konferencją Klimatyczną COP24
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.