Zmarł katowicki biskup Gerard Bernacki. Miał 77 lat, przeżył 52 lata w kapłaństwie

Zmarł katowicki biskup Gerard Bernacki. Miał 77 lat, przeżył 52 lata w kapłaństwie
(fot. episkopat.pl/biskup-gerard-bernacki-2/)
KAI / kw

Dziś w Prudniku zmarł w 77. roku życia, 52. roku kapłaństwa i 31. roku biskupstwa - bp Gerard Bernacki, biskup pomocniczy senior Archidiecezji Katowickiej.

Gerard Bernacki urodził się 3 listopada 1942 r. w Książenicach. Po ukończeniu Liceum Ekonomicznego w Rybniku w 1961 r. wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie.

DEON.PL POLECA
4 czerwca 1967 r. otrzymał święcenia kapłańskie w Katowicach z rąk biskupa Herberta Bednorza. Swoją posługę kapłańską rozpoczął w 1967 r. jako wikariusz w Orzeszu, skąd w 1971 roku został przeniesiony do Bielska-Białej - tutaj także był wikariuszem - w kościele św. Mikołaja, aż do 1973 r.

W latach 1974-1977 był rekolekcjonistą w Kokoszycach. Następnie wyjechał na dalsze studia do Rzymu na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. 11 lutego 1979 roku otrzymał tytuł doktora teologii życia wewnętrznego. Kolejne cztery lata spędził również w Rzymie, tym razem na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu (Angelicum).

Po powrocie do kraju w 1984 r. pełnił obowiązki proboszcza w kościele Matki Bożej Bolesnej w Rybniku. W latach 1985-1988 był sekretarzem bp. Damiana Zimonia. W 1988 r. został katowickim biskupem pomocniczym.

Sakrę biskupią otrzymał 16 kwietnia 1988 roku. Jego konsekratorami byli: kard. Franciszek Macharski, bp Damian Zimoń i bp Alfons Nossol.

W 2012 r. papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z pełnionej funkcji.

Jako biskup-senior mieszkał w klasztorze bonifratrów w Zakopanem, a ostatnio - w Prudniku. Tam też zmarł.

Oto komunikat Archidiecezji Katowickiej:

Z głębokim żalem informujemy, że 21 grudnia 2018 r. zmarł w 77. roku życia, 52. roku kapłaństwa i 31. roku biskupstwa Gerard Bernacki, biskup pomocniczy senior Archidiecezji Katowickiej. Oczekuje swojego pogrzebu. Polecajmy śp. biskupa Gerarda miłosierdziu Bożemu: Jezu, Dobry Pasterzu, Ty pozwoliłeś swojemu słudze przeżyć czas ziemskiej wędrówki, spraw, aby Ciebie chwalił na wieki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zmarł katowicki biskup Gerard Bernacki. Miał 77 lat, przeżył 52 lata w kapłaństwie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.