Abp Durocher: rozważmy diakonat dla kobiet

Abp Durocher: rozważmy diakonat dla kobiet
(fot. youtube.com)
Catholic News Service / ml

Kanadyjski arcybiskup Paul-Andre Durocher powiedział, że Synod powinien zastanowić się nad możliwością dopuszczenia kobiet do święceń diakonatu. Jego zdaniem mogłyby one w ten sposób szerzej uczestniczyć w życiu Kościoła.

W rozmowie z agencją Catholic News Service stwierdził, że o ile to możliwe, odpowiednio przygotowane kobiety powinny zajmować wyższe stanowiska w strukturach Kościoła i posiadać możliwość podejmowania decyzji.

"Myślę, że powinniśmy zacząć poważnie patrzeć na możliwość wyświęcania kobiet diakonów. Diakonat w tradycji Kościoła bardziej wiąże się z posługą niż z kapłaństwem" - skomentował.

Obecnie w Kościele posługa diakona jest zarezerwowana wyłącznie dla mężczyzn. Mogą oni czytać Ewangelię w czasie mszy świętej, rozdawać komunię, udzielać chrztu, błogosławić małżeństwa, prowadzić pogrzeby. Nie mogą spowiadać i odprawiać mszy.

Arcybiskup w rozmowie z CNS nawiązał także do problemu przemocy wobec kobiet. Zauważył, że Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że około 30% kobiet na świecie pada ofiarą przemocy ze strony swoich partnerów.

Przypomniał encyklikę św. Jana Pawła II "Familiaris Consortio" (1981), w której Ojciec Święty wyraźnie mówił o potrzebie wspólnego wysiłku na rzecz eliminowania zjawiska poniżania i przemocy wobec kobiet. Zwłaszcza w małżeństwach. "Minęło 30 lat, a wciąż zmagamy się z tymi problemami" - dodał.

Zaproponował również, by Synod wyraźnie stwierdził, że nie można usprawiedliwiać jakiejkolwiek dominacji mężczyzn nad kobietami. Zwłaszcza powołując się przy tym na błędną interpretację Biblii - w tym listów św. Pawła.

Przypomniał, że papież Benedykt XVI również poruszył kwestię nowych dróg posługiwania kobiet w Kościele.

Jego zdaniem trzeba też rozważyć możliwość dopuszczenia świeckich do głoszenia niedzielnej homilii. Specjalnie przygotowani mężczyźni i kobiety dawaliby wtedy świadectwo udziału Słowa Bożego w życiu ich rodziny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Durocher: rozważmy diakonat dla kobiet
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.