Abp E. Nowak: Dla Chrystusa zrobili wszystko

Abp E. Nowak: Dla Chrystusa zrobili wszystko
(fot. o. Jan Maria Szewek OFMConv)
KAI / im

- Ci dwaj nasi rodacy: o. Zbigniew i o. Michał pojechali w daleki świat po to, aby dać świadectwo o Chrystusie Panu, aby nieść Ewangelię innym ludziom - przypomniał dziś w Krakowie abp Edward Nowak, były sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, a obecnie kanonik Bazyliki Papieskiej św. Piotra w Watykanie. W kościele przy Franciszkańskiej sprawował Eucharystię z prośbą o rychłą kanonizację polskich męczenników z Peru.

W Bazylice św. Franciszka, gdzie franciszkańscy męczennicy w czasie studiów modlili się codziennie, arcybiskup powiedział, że "ojcowie dali świadectwo o Chrystusie w sposób wspaniały“. - Chcemy patrzeć na nich. Patrzeć po to, aby tak samo świadczyć o Chrystusie, jak oni świadczyli - mówił. I dodał: - Dla Chrystusa zrobili wszystko. Podziwiamy ich i prosimy: wstawiajcie się za nami. Proście Pana Boga, abyśmy też mieli tę siłę, tę łaskę, tę moc, abyśmy mogli tak jak wy świadczyć o Chrystusie i Ewangelii.

O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek zginęli 9 sierpnia 1991 r. z rąk terrorystów z maoistowskiego ugrupowania o nazwie Sendero Luminoso ("Świetlisty Szlak"). Terroryści otoczyli klasztor, związali ojców i wywieźli samochodami za miasto. Tam, dwoma strzałami w tył głowy zabili zakonników. Przywódcy Sendero Luminoso oskarżyli misjonarzy o prowadzenie działalności usypiającej świadomość rewolucyjną Indian.

Misjonarze oprócz pracy duszpasterskiej zajmowali się działalnością charytatywną. W Pariacoto zbudowali instalację wodną, kanalizację oraz uruchomili agregat prądotwórczy. Sprowadzili pielęgniarki i lekarzy, by uczyli miejscowych Indian profilaktyki związanej z niebezpieczną w tamtym rejonie cholerą.

Wieść o męczeństwie szybko dotarła do ojczyzny i obiegła świat. Jeszcze tego samego miesiąca - w sierpniu 1991 roku - rząd Peru uhonorował pośmiertnie ojców Zbigniewa i Michała najwyższym odznaczeniem państwowym - Wielkim Oficerskim Orderem "El Sol del Peru" (Słońce Peru).

Polscy misjonarze zostali pochowani w kościele w Pariacoto.

Proces beatyfikacyjny polskich franciszkanów rozpoczął się 1996 roku. W 2002 roku zakończył się proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym. Dokumentacja została przesłana z Peru do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie.

W tych dniach zostało ukończone pisanie najważniejszego, kluczowego dokumentu procesu beatyfikacyjnego, które będzie teraz podstawą do dyskusji merytorycznej dla watykańskich komisji: teologicznej i historycznej. Rozpoczną one studium zebranej dokumentacji. Jeżeli opinia komisji będzie przychylna, akta sprawy zostają przekazane do Komisji Kardynałów, którzy jeszcze raz rozpoznają całą sprawę. Jeśli i ich opinia będzie pozytywna, Prefekt Kongregacji zwróci się do Ojca Świętego z prośbą o ogłoszenie Sług Bożych błogosławionymi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp E. Nowak: Dla Chrystusa zrobili wszystko
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.