Abp Filadelfii: Oddam życie za swój Kościół

Abp Filadelfii: Oddam życie za swój Kościół
"Wszystko, czego się nauczyłem, wszystko, co wiem i co mam, oddam tej posłudze" (fot. archphila.org)
KAI / pz

Nowy metropolita Filadelfii abp Charles J. Chaput obiecał, że jest gotów oddać swe życie, by przywrócić wiarę i zaufanie wśród katolików swej archidiecezji. 8 września odbył się jego ingres do miejscowej katedry. Hierarcha, który za niespełna 3 tygodnie skończy 67 lat, został 19 lipca br. mianowany na to stanowisko na miejsce 76-letniego obecnie kard. Justina Rigalego.

W filadelfijskiej bazylice świętych Piotra i Pawła w homilii inauguracyjnej nowy metropolita zapewnił, że bez względu na swe braki i słabości będzie starał się "odnowić ten wspaniały Kościół". "Wszystko, czego się nauczyłem, wszystko, co wiem i co mam, oddam tej posłudze, ponieważ wy wszyscy - lud Boży - zasługujecie przynajmniej na tak wiele" - mówił były metropolita Denver.

W uroczystym ingresie udział wzięli m.in. kard. Rigali, wysłannik papieski ks. prałat Jean-François Lantheaume oraz prawie 700 księży, zakonników i seminarzystów.

Abp Chaput porównał swą nominację na metropolitę filadelfijskiego do małżeństwa zaaranżowanego przez Benedykta XVI. Przypomniał, że jak każde małżeństwo, także jego związek z Kościołem w Filadelfii wymaga, by był on wypełniony miłością i przynosił owoce. "Otrzymuję was jako dar od Ojca Świętego, a wy otrzymujecie mnie i moją posługę od Ojca Świętego. To wymaga, byśmy poczynili dobrowolne zobowiązanie, że będziemy się nawzajem kochać, okazywać cierpliwość wobec siebie i oddawać życie za siebie nawzajem" - powiedział duchowny. Zapewnił, że będzie się starał "wzmocnić i dodać odwagi księżom i odnowić serca ludzi".

DEON.PL POLECA

W ten sposób arcybiskup nawiązał do dramatycznych wydarzeń z ostatnich kilku lat w historii archidiecezji, wstrząsanej skandalami na tle nadużyć seksualnych, jakich dopuszczali się w minionych latach niektórzy miejscowi księża.

Abp Charles Joseph Chaput urodził się 26 sierpnia 1944 w mieście Concordia w stanie Kansas. Po wstąpieniu do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów złożył w nim 14 lipca 1968 śluby wieczyste, a w dwa lata później - 29 sierpnia 1970 przyjął święcenia kapłańskie. Pracował następnie duszpastersko w parafiach prowadzonych przez kapucynów. 29 kwietnia 1988 Jan Paweł II mianował go biskupem Rapid City (sakrę nowy biskup przyjął 26 lipca tegoż roku), a 18 lutego 1997 papież przeniósł go na stanowisko arcybiskupa Denver - stolicy stanu Kolorado. W ten sposób kapucyn stał się pierwszym arcybiskupem w USA, wywodzącym się z pierwotnych mieszkańców Ameryki - z plemienia Potawatomi. 19 lipca br. Benedykta XVI mianował go arcybiskupem Filadelfii.

Jest to jedna z najstarszych i największych liczebnie jednostek Kościoła katolickiego w USA. Powstała jako diecezja w 1808, a status archidiecezji i siedziby metropolii otrzymała 12 lutego 1875. Obecnie archidiecezja liczy około 1,5 mln wiernych, zgrupowanych w ponad 260 parafiach i obsługiwanych przez prawie tysiąc kapłanów diecezjalnych i zakonnych oraz ponad 2,7 tys. sióstr. W skład metropolii filadelfijskiej wchodzi - opróćz archidiecezji - 7 diecezji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Filadelfii: Oddam życie za swój Kościół
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.