Abp Franz Lackner nowym przewodniczącym episkopatu Austrii

Abp Franz Lackner nowym przewodniczącym episkopatu Austrii
Fot. PRIESTERFORUM . NET / YouTube
10 miesięcy temu
KAI / pk

Abp Franz Lackner został nowym przewodniczącym Konferencji Biskupów Austrii. Zastąpił na tym stanowisku kard. Christopha Schönborna, który po 22 latach zrezygnował ze stanowiska z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego.

Metropolita Salzburga przez ostatnich pięć lat był zastępcą przewodniczącego episkopatu. Wybory odbyły się we wtorek w sanktuarium maryjnym w Mariazell, gdzie odbywa zebranie plenarne biskupów. Wiceprzewodniczącym Konferencji Biskupów został bp Manfred Scheuer z Linzu. Obaj będą stali na czele episkopatu przez następne sześć lat.

Wraz ze zmianą przewodniczącego kończy się 22-letni era kard. Schönborna, który na czele Konferencji Episkopatu stał od 30 czerwca 1998 r. gdy jako arcybiskup Wiednia objął przewodnictwo po bp. Johannie Weberze z Grazu.

Franz Lackner urodził się 14 lipca 1956 roku jako Anton Lackner. Pochodzi z południowo-wschodniej styryjskiej wioski St. Anna am Aigen. Dorastał w rodzinie rolników i po ukończeniu szkoły średniej pracował jako elektryk. Po służbie jako żołnierz ONZ na Cyprze w latach 1978–1979, podjął decyzję o zostaniu księdzem. Następnie rozpoczął edukację w liceum w Horn.

W 1984 r. wstąpił do zakonu franciszkańskiego. Przyjął imię zakonne Franciszka i 1989 r., jako Franz Lackner, złożył profesję wieczystą. W 1991 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Po studiach teologicznych w Wiedniu i ukończeniu doktoratem studiów z filozofii na Papieskim Uniwersytecie Antonianium zakonu franciszkańskiego w Rzymie, uczył metafizyki. W 1999 r. został mianowany przełożonym prowincji franciszkańskiej w Wiedniu i od tego roku wykładał filozofię na Uniwersytecie Filozoficzno-Teologicznym w Heiligenkreuz.

W październiku 2002 r. ks. Lackner został mianowany biskupem pomocniczym diecezji Graz-Seckau. Święcenia biskupie przyjął 8 grudnia 2002 r. 10 listopada 2013 r. kapituła metropolitalna Salzburga wybrała go na arcybiskupa Salzburga. Papież Franciszek zatwierdził wybór 18 listopada. 12 stycznia 2014 r. abp Lackner został wprowadzony na urząd 91. arcybiskupa salzburskiego.

W Konferencji Episkopatu Austrii abp Lackner odpowiada za komisje ds. uniwersytetów i wydziały teologiczne oraz ochrony małżeństwa, rodziny i życia. Pięć lat temu został wybrany wiceprzewodniczącym episkopatu Austrii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Franz Lackner nowym przewodniczącym episkopatu Austrii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.