Austriak ks. Michael Landau nowym przewodniczącym Caritas Europa

Austriak ks. Michael Landau nowym przewodniczącym Caritas Europa
(fot. SPÖ Presse und Kommunikation Foto: SPÖ/Thomas Lehmann / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0))
KAI / kk

Przewodniczący austriackiej Caritas, ks. prałat Michael Landau, został nowym przewodniczącym Caritas Europa. W tej funkcji zastąpił on na najbliższych pięć lat emerytowanego biskupa Gandawy, Luca Van Looya. Caritas Europa skupia 49 organizacji krajowych w 46 krajach europejskich.

"Aktualny kryzys wywołany koronawirusem uświadomił nam, jak bardzo potrzebne jest poszukiwanie wspólnoty w Europie, między poszczególnymi państwami, ale też krajowymi organizacjami członkowskimi Caritas Europa, budowanie tej wspólnoty i jej umacnianie" - powiedział w swoim pierwszym wystąpieniu nowy przewodniczący Caritas Europa.

Spójność, solidarność i miłość bliźniego stanowią nie tylko istotę Europy, ale są także głównymi przesłaniami Caritas, podkreślił ks. Landau, który funkcję przewodniczącego austriackiej Caritas pełnił od 2013 roku. Jako najważniejsze zadanie dla organizacji wymienił zwalczanie pandemii, walkę z ubóstwem i głodem na świecie oraz walkę z kryzysem klimatycznym. „To wszystko może się udać, gdy będziemy działali razem”, stwierdził ks. Landau.

Nowy przewodniczący powiedział w rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress, że w sytuacji pandemii koronawirusa Caritas, jako organizacja pomocy działająca w sferze międzynarodowej, musi „wszystkimi dostępnymi dla niej środkami dążyć do tego, aby dzisiejszy kryzys zdrowotny nie przekształcił się w kryzy ekonomiczny jutra”.

Ks. Landau podkreślił wyraźnie, że infekcja Covid-19 „będzie nas zajmowała jeszcze przez długi czas, nawet po tym, kiery już dawno wirus będzie zwalczony”. Zadeklarował jednocześnie, że w swojej nowej funkcji zamierza przyczynić się do „umocnienia wspólnoty w Europie, do większej spójności i zaufania”.

Ustępujący przewodniczący Caritas Europa, bp Luc Van Looy powiedział żegnając się z dotychczasową funkcją, że organizacje członkowskie Caritas powinny troszczyć się nie tylko o ludzi z najbliższego otoczenia. “Jesteśmy ściśle związani z resztą świata, z całym stworzeniem oraz tymi, którzy przyjdą tu po nas w przyszłych pokoleniach” - stwierdził hierarcha.

W ramach regionalnej konferencji Caritas Europa zaprezentowała też swoje cele strategiczne na najbliższych osiem lat. Przyszłe działania organizacja opiera m.in. na opublikowanej przed pięciu laty encyklice papieża Franciszka „Laudato Si” o powiązaniu modlitwy z kontemplacją dzieła stworzenia. „Naszą przyszłą strategią będzie zintegrowanie troski o stworzenie z jego priorytetami tak, aby wspierać sprawiedliwość społeczną i godność ludzi”, zadeklarowała sekretarz generalny Caritas Europa, Maria Nyman.

Ze względu na ograniczenia w podróżowaniu w czasie pandemii koronawirusa konferencja regionalna Caritas Europa odbyła się wirtualnie. Uczestniczyły w niej 42 spośród 49 organizacji członkowskich. Następna konferencja została zaplanowana w maju 2021 w Andorze. Caritas Europa jest jednym z siedmiu regionów Caritas Internationalis.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Austriak ks. Michael Landau nowym przewodniczącym Caritas Europa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.