Franciszek zna receptę na kryzys. Każdy może ją znaleźć w tym tekście

Franciszek zna receptę na kryzys. Każdy może ją znaleźć w tym tekście
(fot. depositphotos.com)
Światowy Ruch Katolików Na Rzecz Środowiska

Lekcje płynące z lektury są szczególnie istotne w kontekście pandemii koronawirusa.

Podczas modlitwy Regina Caeli w ubiegłą niedzielę, papież zaprosił katolików na całym świecie do włączenia się w obchody rozpoczynającego się właśnie Tygodnia Laudato Si’.

Tydzień Laudato Si’, to całotygodniowa uroczystość upamiętniająca ogłoszoną pięć lat temu przez papieża Franciszka przełomową encyklikę na temat ekologii i zmian klimatu. Tydzień Laudato Si’ odbywa się w dniach 16-24 maja w formie wydarzeń online. Ojciec Święty zachęcił jednak  także do świętowania przez zaangażowanie w konkretne działania niosące pomoc w kryzysie.

Lekcje płynące z encykliki są szczególnie istotne w kontekście pandemii koronawirusa. Laudato Si’ oferuje bowiem wizję budowania bardziej sprawiedliwego i zrównoważonego świata.

Jak powiedział podczas wczorajszej modlitwy Ojciec Święty:  “w tym czasie naznaczonym pandemią stajemy się bardziej świadomi wagi jaką ma troska o nasz wspólny dom”. Zaprosił też wszystkich i każdego, aby pomyśleli i wcielili w życie konkretne działanie przyczyniające się do troski o Boże Stworzenie.”

W dniach 16–24 maja osoby chętne będą mogły wziąć udział w międzynarodowych interaktywnych szkoleniach online poświęconych duchowości ekologicznej, zrównoważonemu rozwojowi, działaniu w obronie najsłabszych i budowaniu społeczności.

Tydzień Laudato Si zakończy się w niedzielę, 24 maja, światowym dniem modlitwy (w południe czasu polskiego).

„To ważne abyśmy – jako ludzie wiary – podjęli konkretne działania przeciw kryzysowi, którego doświadczamy. Możemy zacząć od małych kroków: pomocy starszym sąsiadom, czy zabezpieczenia naszej parafii przed nadchodzącą suszą. Nasze warsztaty Animatorów Laudato Si służą właśnie temu, by przekuć wezwanie Ojca Świętego na namacalne, wspólne działania w naszych społecznościach.” - powiedział Piotr Abramczyk, prezes polskiej Fundacji Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska.

Tematem Tygodnia Laudato Si jest przesłanie zaczerpnięte z encykliki Laudato si’ o tym, że „wszystko jest połączone”. W przygotowanej na tę okazję specjalnej wiadomości wideo papież Franciszek prosi katolików o refleksję nad przyszłością naszego wspólnego domu.

„Jaki świat chcemy pozostawić tym, którzy pójdą za nami, dorastającym dzieciom? Zmotywowany tym pytaniem, chciałbym zaprosić Was do wzięcia udziału w Tygodniu Laudato Si 'w dniach 16–24 maja 2020 r. Jest to międzynarodowa kampania z okazji piątej rocznicy encykliki Laudato Si' poświęconej trosce o nasz wspólny Dom. Ponawiam moje pilne wezwanie, aby odpowiedzieć na kryzys ekologiczny; krzyk Ziemi i wołanie ubogich nie mogą pozostać bez naszej reakcji. Zajmijmy się stworzeniem, darem naszego dobrego Boga Stwórcy. Świętujmy razem Tydzień Laudato Si. Niech Bóg was błogosławi i nie zapomnijcie  modlić się za mnie ”. – powiedział papież.

W Polsce obchodom Tygodnia LS będzie towarzyszyć także specjalne wirtualne spotkanie pt. Czy kryzys może być szansą? z dwukrotnym Ministrem Środowiska i b. przewodniczącym Ramowej Konwencji ONZ ds. Zmian Klimatu, prof. Maciejem Nowickim, współtwórcą antykryzysowych Wspólnot PoMocy Jakubem Wygnańskim, duszpasterzem środowisk twórczych ks. Grzegorzem Michalczykiem oraz Animatorką Laudato Si’, Katarzyną Kościelecką, prowadzone przez redaktora portalu deon.pl, Michała Lewandowskiego. 

Ponawiam moje pilne wezwanie, aby odpowiedzieć na kryzys ekologiczny; krzyk Ziemi i wołanie ubogich nie mogą pozostać bez naszej reakcji.

Spotkanie to rozpocznie cykl szkoleń i warsztatów dla polskich Animatorów Laudato Si – i wszystkich, którzy chcą zaangażować się w konkretne działania przeciwdziałające ekologicznemu i społecznemu kryzysowi, z którym się dziś mierzymy.

Tydzień Laudato Si jest organizowany przez watykańską Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka wspieraną przez Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska  i Renova + we współpracy z innymi katolickimi partnerami, którymi w Polsce są m.in. Caritas Polska, Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu REFA, portal misyjne.pl, Ruch Focolare oraz Centrum Myśli Jana Pawła II. Specjalnym partnerem medialnym jest portal deon.pl. Więcej informacji można znaleźć na stronie LaudatoSiWeek.org/pl.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku (kliknij w grafikę poniżej)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Kościół, do którego chcemy należeć, jest tutaj

Zamieszczone w książce rozmowy z arcybiskupem Grzegorzem Rysiem powstawały na przestrzeni kilkunastu lat. Pierwsze wywiady redaktorzy „Tygodnika Powszechnego” przeprowadzali, kiedy obecny metropolita łódzki był jeszcze prezbiterem, a ostatnie...

Skomentuj artykuł

Franciszek zna receptę na kryzys. Każdy może ją znaleźć w tym tekście
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.