Abp Gądecki: Kościół dziękuje naukowcom dążącym do prawdy

Abp Gądecki: Kościół dziękuje naukowcom dążącym do prawdy
(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
3 lata temu
KAI / mp

Pragnę podziękować władzom wyższych uczelni za wszystko, co czynią dla poszukiwania i przekazywania prawdy.

Na cały nowy rok życzę wielkiej wiary, która doprowadzi do Zbawiciela - mówił w Poznaniu abp Stanisław Gądecki podczas spotkania z rektorami wyższych uczelni.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaprosił profesorów wyższych uczelni do gmachu Akademii Lubrańskiego, pierwszej wyższej uczelni Poznania.

Metropolita poznański nawiązał w swoim wystąpieniu do najważniejszych wydarzeń minionego roku, zapowiedział również obchody 1050. rocznicy biskupstwa poznańskiego, pierwszego na ziemiach polskich. Dziękował rektorom wyższych uczelni za zaangażowanie w wychowanie młodych pokoleń Polaków.

"Kościół w archidiecezji poznańskiej modli się za środowiska akademickie, zdając sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka spoczywa na tym środowisku wobec całej naszej Ojczyzny" - podkreślił abp Gądecki.

W imieniu rektorów za spotkanie z arcybiskupem poznańskim dziękował prof. Tomasz Łodygowski, przewodniczący Kolegium Rektorów Miasta Poznania.

"Możemy przez chwilę zapomnieć o naszym codziennym zabieganiu, o naszej zwirtualizowanej niekiedy rzeczywistości, o chocholim tańcu, który właściwie nam towarzyszy każdego dnia. Takie chwile są nam wyjątkowo potrzebne" - mówił rektor Politechniki Poznańskiej.

Prof. Łodygowski zauważył, że "środowiska akademickie są wyjątkowym miejscem misyjnym". "Potrzebna nam jest ta nadzieja, która płynie z tajemnicy Betlejemskiego żłóbka" - zauważył przewodniczący Kolegium Rektorów Miasta Poznania.

Tradycje akademickie Poznania sięgają założonej w 1519 r. Akademii Lubrańskiego. W 1919 r. powstał w stolicy Wielkopolski Uniwersytet Poznański, który wkrótce obchodzić będzie 100 lat istnienia. Do najważniejszych uczelni Poznania należą Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Przyrodniczy, Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Artystyczny i Akademia Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
25,83 zł
36,90 zł

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki: Kościół dziękuje naukowcom dążącym do prawdy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.