Komisja KEP: chrześcijanin ma budować jedność, wspólnotę i porozumienie

Komisja KEP: chrześcijanin ma budować jedność, wspólnotę i porozumienie
(fot. Dom Formacyjny Ruchu Światło-Życie Wisła Jawornik / YouTube.com)
KAI / pk

Chrześcijanin powinien budować jedność, wspólnotę i porozumienie oraz wnosić pokój w rzeczywistość świata - przypomniał dziś abp Wiktor Skworc.

W rozmowie z KAI w przerwie obrad Komisji Duszpasterstwa KEP jej przewodniczący wyraził nadzieję, że takie owoce dla Kościoła w Polsce będzie przynosiło przyjmowanie sakramentu bierzmowania.

Podczas rozpoczętych dziś w Warszawie dwudniowych obrad, Komisja omawia kolejny etap realizowanego właśnie programu duszpasterskiego. Jego hasłem są słowa: "Duch, który umacnia miłość". Opracowując drugi rok tego programu, który zacznie obowiązywać od tegorocznego Adwentu, Komisja koncentruje się na darach Ducha Świętego i owocach Jego działania.

- Chodzi o aspekty społeczne działalności tych, którzy przyjęli Ducha Świętego i którzy powinni potem "owocować" dzięki darom Ducha Świętego w relacjach z innymi - wyjaśnia KAI abp Skworc. Dodaje, że chodzi tu o budowanie jedności, wspólnoty, porozumienia oraz wnoszenie pokoju w rzeczywistość świata. - To jest zadanie ludzi Ducha Świętego - podkreśla przewodniczący Komisji.

W programie obrad jest także dyskusja nad szkicem do programu duszpasterskiego na lata 2019-2022. Tematem ma być Eucharystia. - Chodzi nam o wydobycie i podkreślenie sakramentów inicjacji chrześcijańskiej - zaznacza abp Skworc przypominając, że w zawiązku z tym poprzednie programy dotyczyły chrztu i bierzmowania. Niewykluczone, że pierwszy rok tego programu, a więc 2019-2020 poświęcony będzie przykazaniu "Pamiętaj abyś dzień święty święcił". Abp Skworc stwierdził, że Polacy nie potrafią już przeżywać niedzieli jako dnia Bożego i zwraca uwagę, że nowy program będzie już realizowany w sytuacji, gdy zacznie obowiązywać ustawa stopniowo ograniczająca handel w niedziele.

- Jak my je zagospodarujemy? To jest wyzwanie duszpasterskie - stwierdził metropolita katowicki. Ocenił, że z jakąś ofertą dotyczącą właściwego przeżywania niedzieli powinny wyjść polskie parafie.

- Środowiskiem, które ciągle musi być wzmacniane w naszej pracy duszpasterskiej jest rodzina, bo tam się młody człowiek wszystkiego uczy, także uczy się świętowania niedzieli - podkreślił abp Skworc.

Pytany o kondycję duchową młodego pokolenia polskich katolików przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP wskazał na znaczenie wspólnoty. - Nawet jeśli człowiek przyjmie sakrament bierzmowania ale jest pozostawiony samemu sobie, ma skromne szanse na to, żeby stać się uczniem, apostołem, misjonarzem - przyznał abp Skworc. Dodał jednocześnie, że lekarstwem jest wsparcie wspólnoty parafialnej, wolontariatu, KSM, Światło-Życie czy innych, nowoczesnych form duszpasterskich.

- Młodzi ludzie zasadniczo bardzo pragną wspólnoty, chcą się jednoczyć w czynieniu dobra, widzimy to, jest wiele inicjatyw, w które młodzi się angażują po to, by zrobić coś dobrego - zaznaczył metropolita katowicki.

Głównym celem obecnie realizowanego programu duszpasterskiego (na lata 2017-2019) jest pogłębienie wiedzy o bierzmowaniu u wszystkich ochrzczonych oraz przybliżanie wiernym Kościoła jako wspólnoty, którą kieruje i umacnia Duch Święty.

Przyjmując program Komisja Duszpasterstwa stwierdziła, że coraz więcej młodzieży rezygnuje z przyjęcia sakramentu bierzmowania, a znaczna jej część czyni to z bardzo małą świadomością. Kolejnym wyzwaniem jest fakt, że sakrament ten "zamarł" w wielu osobach dorosłych. Tymczasem dzięki pieczęci Ducha, otrzymywanej w sakramencie bierzmowania, chrześcijanin osiąga pełnię swej tożsamości i staje się świadomy swego posłannictwa w Kościele i świecie.

Celem Komisji Duszpasterstwa KEP jest inspirowanie działalności na rzecz rozeznania, rozwijania i doskonalenia powołania chrześcijańskiego. Komisja przygotowuje ramowe plany duszpasterskie, koordynuje też prace duszpasterstw specjalistycznych. Przewodniczącym Komisji jest obecnie abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Ponadto w skład tego gremium wchodzi ośmiu biskupów, w tym abp Henryk Hoser, bp Wiesław Dajczak i bp Wiesław Śmigiel. Ponadto Komisja posiada kilkunastu konsultorów, w tym kilku świeckich.

Przy Komisji działa Zespół ds. Nowej Ewangelizacji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Komisja KEP: chrześcijanin ma budować jedność, wspólnotę i porozumienie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.