Abp Gądecki: potrzebna busola w synodalnym "Instrumentum laboris"

Abp Gądecki: potrzebna busola w synodalnym "Instrumentum laboris"
(fot. episkopat.pl)
1 rok temu
KAI / kk

Busola w "Instrumentum laboris", niezastąpiona rola ojca i matki w rodzinie, zadania szkół katolickich oraz znaczenie pamięci - to niektóre zagadnienia poruszane w grupach językowych podczas synodu.

Poniedziałek 8 października był w całości poświęcony pracy w grupach językowych. "Staraliśmy się odnieść do pierwszej części «Instrumentum laboris». Stwierdziliśmy, że ten tekst potrzebuje busoli, czyli ukierunkowania, które nadałoby sens całości. Taką busolą może być fragment z Ewangelii św. Jana o młodzieńcu, który przyniósł pięć chlebów i dwie ryby (J 6, 9-13). To niewiele, które miał z sobą, zostaje rozdzielone przez Jezusa i staje się pożywieniem dla wielu. Sens byłby taki, że każdy młody człowiek ma coś do ofiarowania nie tylko Kościołowi, ale także światu przez sam fakt swojego istnienia i dary, które posiada i którymi się dzieli" - powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Młodzi na Synodzie pytają o skandale. "Mowa o nadużyciach była we wszystkich grupach" >>

Kolejnym tematem było zwrócenie uwagi na fakt, że ojciec i matka odpowiadają za rodzinę i wychowanie dzieli rodziny. "Nie osobno matka czy ojciec, ale matka i ojciec razem, dzięki czemu unika się zjawiska paternalizmu czy matriarchatu, w związku z tym, że na różnych kontynentach występują różne sytuacje. W kontekście afrykańskim to matka zasadniczo odpowiada za życie rodziny, podczas gdy w innych miejscach na świecie decyduje tylko ojciec" - zaznaczył abp Gądecki.

Trzecią kwestią, o której rozmawiali biskupi, a której zabrakło w dokumencie roboczym, to pamięć, o której mówi dość często papież Franciszek. "Trzeba nadać wartość pamięci. Młodzi mają tendencję do uciekania w przyszłość, do pomniejszania wartości teraźniejszości, dlatego należy nauczyć ich doceniania pamięci" - podkreślił abp Gądecki.

Ten Synod ma szansę, zadanie i obowiązek być znakiem Kościoła >>

Biskupi zwrócili również uwagę na kwestię szkół katolickich, podkreślając dobro wspólne jakie tworzą. "Szkoły katolickie nie pracują dla siebie samych, nie są przewidziane tylko dla katolików, ale służą dobru powszechnemu. W tym sensie są one warte wsparcia przez państwo, gdyż uzupełniają braki, jakich państwo wypełnić nie może" - stwierdził abp Gądecki.

We wtorek 9 października wyniki dyskusji w grupach zostaną zaprezentowane na auli synodalnej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki: potrzebna busola w synodalnym "Instrumentum laboris"
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki: potrzebna busola w synodalnym "Instrumentum laboris"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.