Abp Gądecki: powołaniem niepełnosprawnych jest uczyć ludzi miłości

Abp Gądecki: powołaniem niepełnosprawnych jest uczyć ludzi miłości
(fot. episkopat.pl)
2 lata temu
KAI / sz

"Specyficznym powołaniem niepełnosprawnych jest uczyć ludzi, czym jest miłość. W tym względzie człowiek niepełnosprawny może stanowić przejmującą lekcję dla ludzi zdrowych. Może stać się czynnym promotorem dzieła ewangelizacji" - powiedział abp Stanisław Gądecki w poznańskiej katedrze.

 
Metropolita poznański przewodniczył Mszy św. w intencji osób niepełnosprawnych z okazji obchodzonego 3 grudnia Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.
 

W homilii przewodniczący KEP zauważył, że Bóg wyznaczył osobom niepełnosprawnym nietypową posługę w społeczeństwie i w Kościele. "Ta posługa polega na budzeniu wrażliwości w ludzkich sercach, miłości i służby. Osoby te umożliwiają taką postawę drugiemu człowiekowi" - podkreślił abp Gądecki.

Metropolita poznański przypomniał, że Kościół uczy, że "ani niepełnosprawność, ani jej ideologiczne, ani polityczne interpretacje nie są w stanie pozbawić człowieka jego osobowej godności". Każdy człowiek posiada godność nieporównywalną z żadnym innym stworzeniem.

Abp Gądecki zauważył, że Kościół razem z głoszeniem radosnej nowiny o zbawieniu musi łączyć troskę o przywrócenie ludzkiej godności oraz należnego miejsca w społeczeństwie osobom niepełnosprawnym. Podkreślił, że przejawów troski o niepełnosprawnych należy dopatrywać się w chrześcijańskich dziełach miłosierdzia, pełnionych z miłości do Boga i bliźniego.

"Konieczne jest zagwarantowanie niepełnosprawnym na ciele i duszy takiej opieki, która nie podcinałaby ich zaufania do miłosiernego Boga" - stwierdził przewodniczący KEP.

Abp Gądecki, mówiąc o zadaniach Kościoła wobec osób niepełnosprawnych, zaznaczył, że nie tylko chodzi o popieranie godności i troskę o przestrzeganie praw człowieka niepełnosprawnego, lecz także o czynne włączenie się w proces integracji osób upośledzonych w społeczeństwo zdrowych obywateli.

Zwrócił uwagę, że w ludzkiej mentalności powszechna jest postawa odrzucenia niepełnosprawności jakby uniemożliwiała ona bycie szczęśliwym i realizację siebie.

Metropolita poznański zaznaczył, że świadczy o tym tendencja eugeniczna, aby wyeliminować dzieci nienarodzone mające jakąś formę niedoskonałości.

Podkreślił, że "jakość społeczeństwa i cywilizacji mierzy się szacunkiem, jaki okazują one najsłabszym swoim członkom".

Mszę św. poprzedziła konferencja pt. "Społeczeństwo otwarte na osoby z niepełnosprawnością", która odbyła się w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu. Sympozjum zorganizowały Komisja Rehabilitacji i Integracji przy Oddziale PAN w Poznaniu przy współpracy z Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki: powołaniem niepełnosprawnych jest uczyć ludzi miłości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.