Przewodniczący Episkopatu podsumowuje spotkanie Prezydium CCEE w Rzymie

Przewodniczący Episkopatu podsumowuje spotkanie Prezydium CCEE w Rzymie
(fot. bp kep / youtube)
KAI / ms

Ojciec Święty Franciszek, spotykając się z Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), zwrócił uwagę na to, że zadaniem CCEE jest tworzenie mostów między narodami w Europie - powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy. Spotkanie Prezydium CCEE miało miejsce 12 i 13 grudnia w Rzymie.

Abp Stanisław Gądecki, relacjonując spotkanie Prezydium CCEE, przywołał słowa Ojca Świętego Franciszka, który podczas spotkania z członkami Prezydium 13 grudnia powiedział o tym, że "gdy wszystko się coraz bardziej dzieli, trzeba, aby CCEE spełniało rolę jednoczącą dla całej Europy i było znakiem jedności". Papież - jak mówił abp Gądecki - wspomniał też o adhortacji, która powstanie po ostatnim synodzie biskupów poświęconym młodzieży.

DEON.PL POLECA
Przewodniczący Episkopatu przytoczył też wypowiedź Ojca Świętego o kapłanach. Papież zwrócił uwagę na potrzebę tego, by kapłan dbał o jedność ze swoim biskupem, jedność z księżmi i jedność z ludem Bożym. "Gdyby zabrakło jednego z tych elementów, gdyby zaczął się izolować, gdyby oddalał się od biskupa, księży czy ludu Bożego jego kapłaństwo stanie się zagrożone" - przywoływał wypowiedź Papieża abp Gądecki.

Omawiając spotkanie z kard. Pietro Parolinem, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, przewodniczący Episkopatu podkreślił, że kard. Parolin zwrócił m.in. uwagę na "kwestię odniesienia do migrantów i potrzebę przedstawiania wyraźnie nauczania Kościoła i Ewangelii, która każe nam spełniać rolę Dobrego Samarytanina wobec tych, którzy potrzebują".

Nawiązując do rozmowy z prefektem Kongregacji ds. Biskupów kard. Ouelletem, powiedział, że podziękował on za zorganizowanie CCEE w Poznaniu. "Kard. Marc Ouellet był obecny w Poznaniu i podziwiał sprawność organizacyjną" - relacjonował abp Gądecki.

Oprócz spotkań z Papieżem, kard. Parolinem i kard. Ouelletem jedną z poruszanych kwestii podczas obrad Prezydium CCEE były kontakty z Kościołem prawosławnym, "w szczególności trudna sytuacja na Ukrainie oraz relacje Kościoła Moskiewskiego i Konstantynopolskiego, w tym zakaz udzielania Komunii Świętej tym, którzy pochodzą z innego patriarchatu".

Prezydium podsumowało też ostatnie spotkania plenarne CCEE w Mińsku i Poznaniu oraz nakreśliło temat następnego spotkania, które odbędzie się w Santiago de Compostela w Hiszpanii. "Będzie mowa o Europie i znakach nadziei, które każą myśleć o tym, że tam, gdzie jest coraz większy nacisk administracyjny i ideologiczny, tam coraz bardziej odzywa się sumienie. Zdaje się, że to przebudzenie następuje w Europie i trzeba by każdy z krajów, które wchodzą w skład Rady Europejskiej, powiedział, jakie widzi poszczególne znaki nadziei w swoim kraju i w swoim otoczeniu" - powiedział abp Gądecki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przewodniczący Episkopatu podsumowuje spotkanie Prezydium CCEE w Rzymie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.