Abp Gądecki promował nowych katechistów świeckich

Abp Gądecki promował nowych katechistów świeckich
fot. bp kep / YouTube
KAI / pk

W katedrze poznańskiej 77 nowych katechistów otrzymało misję kanoniczną do katechizacji osób dorosłych. "Jesteście znakami Kościoła, w którego posłannictwie będziecie uczestniczyć" - mówił do nich abp Stanisław Gądecki.

Szkoła Katechistów w archidiecezji poznańskiej istnieje od 2010 r. Oprócz nowo promowanych katechistów, ponad 300 osobom odnowiono dziś wcześniej otrzymaną misję kanoniczną. Ze względu na obostrzenia sanitarne, wielu z nich uczestniczyło w uroczystości za pośrednictwem transmisji internetowej.

"Katolik świecki uświęca świat w inny sposób niż osoba duchowna. Duchowni głoszą słowo Boże, przekazują wiernym sakramenty. Tymczasem zadaniem wiernych świeckich jest szukanie królestwa Bożego pośród spraw świeckich, przez kierowanie nimi po myśli Bożej" - mówił w homilii abp Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że wierny świecki uświęca świat w swojej rodzinie, w świecie pracy, ekonomii, polityki, wiedzy, techniki, środków społecznego przekazu, w kulturze. "Bez formacji duchowej nie będzie ludzi świeckich zdolnych do przekazywania życia Ewangelią, do dawania świadectwa wiary i głębokiego poczucia odpowiedzialności za Kościół lokalny i powszechny. Wiemy, jakie wielkie spustoszenia duchowe rodzi ignorancja religijna" - podkreślił abp Gądecki.

Metropolita poznański przestrzegał katechistów zarówno przed niebezpieczeństwem klerykalizacji, jak i głoszenia "własnych pomysłów na życie". Zachęcał do dawania świadectwa.

"Gdy będziecie starać się mówić np. o sakramencie chrztu św. w sposób teoretyczny, zauważycie po minach słuchaczy, że to do nich nie dociera. Gdy jednak podzielicie się z nimi waszym świadectwem, od razu wzbudzicie zainteresowanie słuchających. W czasie waszej rozmowy starajcie się przekazać dorosłym, że każdy moment w życiu jest dobry do tego, aby spotkać Jezusa. Próbujcie przekazać, że aby być szczęśliwym, trzeba koniecznie przewartościować swoje życie" - mówił abp Gądecki.

W odróżnieniu od katechetów nauczających dzieci i młodzież, katechiści podejmują się katechizowania dorosłych. Kandydaci przez półtora roku uczestniczą w wykładach, warsztatach i rekolekcjach. Formacja prowadzona jest w Szkole Katechistów w Poznaniu i w Lesznie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Franz Jalics SJ

To właśnie uważność ostatecznie prowadzi do Boga. Kontemplacja jest oglądaniem. W życiu wiecznym nie będziemy o Bogu rozmyślać, ale Go oglądać. Nie będziemy także zajmować się Bogiem w zewnętrznej aktywności, tylko oglądać Go i miłować....

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki promował nowych katechistów świeckich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.