Abp Gądecki: Wiara nie wyklucza krzyża

KAI / drr

O wierze, która polega na posłuszeństwie Bogu i nie wyklucza krzyża, mówił abp Stanisław Gądecki do ludzi ze środowiska naukowego Poznania i archidiecezji poznańskiej, wskazując na Abrahama, ojca naszej wiary. Metropolita poznański przewodniczył 22 lutego wieczorem, w święto Katedry św. Piotra, uroczystym nieszporom sprawowanym w najstarszej polskiej katedrze.

Na Nieszpory przybyli przede wszystkim, na zaproszenie arcybiskupa, profesorowie i inni pracownicy akademiccy miasta Poznania. Święto Katedry św. Piotra jest bowiem w archidiecezji poznańskiej również świętem patronalnym nauczycieli akademickich.

- Dzisiejsze święto jest dla nas nie tylko okazją do przypomnienia o doniosłości nauczania papieskiego. Ono pozwala nam także podkreślić powagę i dostojeństwo nauczania akademickiego, które, chociaż nie wyrasta z mandatu piotrowego, to również, jeśli jest autentyczne, kieruje się podobnym, jak nauczanie papieskie dążeniem do prawdy, dobra i piękna - wyjaśnił abp Gądecki.

Przewodniczący nabożeństwu wezwał jego uczestników do modlitwy o to, "aby pośród zamętu tego świata nasza wiara pozostała niewzruszona", w czym, jak zaznaczył, "pomoże nam postać Abrahama, świadka wiary". Zaznaczył przy tym, że "wydarzeniem, które czyni Abrahama ojcem naszej wiary, jest jego drugie powołanie, kiedy Bóg chce mu odebrać to, co najdroższe, jedynego syna, którego mu wcześniej podarował".

- Abraham nie wie, dlaczego Bóg prosi go o śmierć Izaaka, jednak ufa Bogu. Wie, że Bóg jest wierny nawet wtedy, gdy wydaje się, że nas zdradza - wskazał abp Gądecki dodając, że Abraham na Górze Moria, będąc gotowym złożyć w ofierze swego syna, dał wyraz swojej całkowitej dyspozycyjności wobec Boga. Ta scena, jak zaznaczył, pomaga nam też lepiej zrozumieć, czym jest wiara.

- Wiara nie polega na posiadaniu, ale na posłuszeństwie, które nie wyklucza krzyża. Wierzyć w Boga, to ufać Mu całkowicie, kochać Go bardziej niż wszystkie Jego dary - tłumaczył kaznodzieja przyznając, że "miło jest iść za Bogiem, kiedy robi to, czego pragniemy i oczekujemy".

Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zachęcił też ludzi nauki do zadania sobie pytania czy naprawdę wierzą, czyli czy są gotowi do rezygnacji z tego, co najbardziej kochają, z własnych marzeń, planów i kalkulacji z miłości do Boga, a jednocześnie do zawierzenia Bogu na dobre i na złe. - Wiara nie jest grą intelektualną. Wiara to gotowość stracenia wszystkiego, co najdroższe z miłości do Jedynego. To gotowość, aby Mu zawierzyć, czegokolwiek by od nas zapragnął - podkreślił. - Możesz być wielkim uczonym, ale jeśli nie jesteś gotów oddać Bogu tego, co najdroższe, jesteś w sumie tylko biednym ateistą, który jeszcze nie poznał Boga - stwierdził abp Gądecki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki: Wiara nie wyklucza krzyża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.